PolskiAngielski
Schowek (0) Zaloguj się Załóż konto
77hobby
wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Warsztat FrSky » Odbiorniki FrSky - który wybrać?

Kontakt

Promocje

RunCam HD

RunCam HD275,00 zł199,00 zł

RunCam OWL Plus

RunCam OWL Plus206,00 zł169,00 zł

XLPower Protos 380 - Combo

Protos 380 - zestaw Combo1 819,00 zł1 450,00 zł

XLPower Protos 380EVO

Protos 380EVO - Kolor czerwony1 419,00 zł1 150,00 zł

Spirit Systems - Spirit 2

Spirit 2849,00 zł815,00 zł

OMP Hobby M2 Explore

M2 Explore1 399,00 zł1 285,00 zł

M1 OMP Protocol

M1 OMP Protocol1 149,00 zł1 099,00 zł

Polecamy

1234

Odbiorniki FrSky - który wybrać?

Data dodania: 10-04-2015

FrSky produkuje znakomite odbiorniki, cenione i używane przez modelarzy na całym świecie za swoją niezawodność, funkcje telemetrii oraz daleki zasięg.

Nie odpowiemy na pytanie, który odbiornik jest najlepszy, ale opisujemy główne cechy poszczególnych serii, tak by wybór najlepszego odbiornika do konkretnego zastosowania był łatwiejszy.artykuł uaktualniony w grudniu 2017

Poniższa tabela zawiera zestawienie najważniejszych parametrów i kompatybilności odbiorników FrSky:

Tabela kompatybilności i właściwości odbiorników FrSky ACCST 2.4GHz
Kliknij tabelę aby pobrać PDF

Seria X

FrSky X8RUniwersalne odbiorniki ogólnego przeznaczenia. Wyposażone w funkcje telemetrii oraz technologię Smart Port. Zapewniające stabilne połączenie o dalekim zasięgu (nawet > 1,5km).

W zależności od modelu (patrz tabela) pracują w trybach D16 (natywny tryb odbiorników serii X, XM, S) oraz D8 (tryb zgodności z odbiornikami serii D, tylko niektóre modele serii X).

Wszystkie odbiorniki serii X są wewnętrznie szesnasto-kanałowe. Wszystkie szesnaście kanałów dostępnych jest przez port SBUS (w razie potrzeby, można je wyprowadzić na porty PWM za pomocą FrSky SBUS/CPPM dekodera). Część kanałów (podzbiór wszystkich szesnastu) może być także dostępna przez port CPPM lub przez konwencjonalne porty PWM.

W zależności od modelu (patrz tabela) odbiorniki serii X są wyposażone w porty SBUS, CPPM, RSSI oraz Smart Port (brzmi enigmatycznie? przeczytaj artykuł Porty nie tylko FrSky – jeśli dany model nie ma wyjścia CPPM, można skorzystać z konwertera sygnału SBUS na CPPM).

Niektóre posiadają wejścia analogowe, służące do podłączenia konwencjonalnych czujników, które podają stan mierzonych przez siebie parametrów jako funkcję napięcia w zakresie 0 - 3,3V.

Przez SmartPort można podłączać do odbiorników serii X kompatybilne urządzenia, w szczególności czujniki Smart Port (zwykle szeregowo, podłączając jeden czujnik do drugiego).

Niektóre odbiorniki serii X mogą pracować jako odbiorniki nadrzędne w trybie redundantnym (dwa odbiorniki zbindowane do jednego nadajnika, pracujące w konfiguracji "nadmiarowej", zwiększając niezawodność połączenia RC).

Wszystkie odbiorniki FrSky posiadają funkcję failsafe, ale w odbiornikach serii X funkcję tę można konfigurować z poziomu aparatury, co jest niezwykle wygodne.

Firmware odbiorników serii X można uaktualniać. Proces uaktualniania firmware opisujemy szczegółowo w innych artykułach Warsztatu FrSky.

Seria XM

FrSky X8RUltralekkie odbiorniki do dronów wyścigowych, modeli halowych lub jako odbiornik zapasowy (redundantny). Bez funkcji telemetrii. W zależności od modelu oferujące stabilne połączenie o dalekim zasięgu (nawet > 1,5km).

Wywodzą się z serii X i jako takie posiadają główne cechy serii X, tj. pracują w trybie D16, są szesnasto-kanałowe, failsafe ustawia się z poziomu aparatury, etc. Nie posiadają jednak funkcji telemetrii ani Smart Port.

Odbiornik XM+ został zaprojektowany jako odbiornik zapasowy, pracujący w tandemie z innym odbiornikiem obsługującym funkcje redundancji (odbiornik zapasowy nie może mieć aktywowanej telemetrii) lub jako odbiornik do dronów wyścigowych, gdzie dane telemetryczne przekazywane są innym torem (np. w torze OSD wideo). Odbiornik ten posiada wyłącznie wyjście SBUS (brak wyjść PWM i CPPM).

Odbiornik XMR to typowy odbiornik dla modeli halowych. Nie posiada funkcji telemetrii, za to posiada aż sześć konwencjonalnych wyjść PWM, ważąc mniej niż jeden gram!

Firmware odbiorników serii XM można uaktualniać (mimo, że nie mają Smart Port – uaktualnia się je jednak tak samo, na potrzeby uaktualnienia używając portu SBUS, tak jakby to był Smart Port).

Seria S

FrSky X8ROdbiorniki ze stabilizacją lotu. Wyposażone w funkcje telemetrii oraz technologię Smart Port. Zapewniające stabilne połączenie o dalekim zasięgu (nawet > 1,5km).

Są to w zasadzie odbiorniki serii X, wyposażone w funkcje stabilizacji lotu. Jako takie posiadają główne cechy serii X, tj. pracują w trybie D16, są szesnasto-kanałowe, Failsafe ustawia się z poziomu aparatury, posiadają funkcję telemetrii oraz Smart Port.

Główną cechą serii S jest ich zdolność do stabilizacji lotu, znacznie ułatwiającą pilotaż modeli. Stabilizacja może działać w różnych trybach, od najprostszej eliminacji wpływu wiatru, do wspomagania wykonywania figur akrobacyjnych.

Odbiorniki serii S należy przed lotem skalibrować i uważnie skonfigurować. Można to zrobić z poziomu radia (skryptu LUA) lub przy użyciu programatora FrSky STK  (programator STK może pracować w trybach konfiguracji i uaktualniania firmware – warto go mieć w swoim warsztacie).

Firmware odbiorników serii S można uaktualniać. W przypadku tych odbiorników jest to szczególnie ważne, gdyż ich firmware jest stosunkowo często aktualizowany. W zasadzie pracę z tymi odbiornikami należy rozpocząć od uaktualnienia firmware do najnowszej wersji dostępnej na stronach FrSky.

Seria LR

FrSky L9RGłówną cechą odbiorników serii LR jest stabilne połączenie o rozszerzonym zasięgu (nawet > 3km) - dwukrotnie więcej niż odbiorniki serii X, czy D.

Odbiorniki serii LR pracują w natywnym dla siebie trybie LR12 (ang. Long Range, dalekiego zasięgu).

Odbiornik L9R posiada port SBUS, przez który podawane jest wyjście do 12 kanałów. Posiada on także wyjście RSSI (wskazanie jakości odbieranego sygnału, do wykorzystania np. w kontrolerach lotu czy OSD). Nie posiadają one funkcjonalności telemetrii. Są one idealne do zastosowań FPV, gdzie ważny jest daleki zasięg, a parametry lotu wyświetlane są zwykle w torze wideo (OSD).
 

Seria D

FrSky D4R-IICieszące się bardzo dobrą opinią, popularne odbiorniki FrSky serii D, znane są ze swojej niezawodności, dalekiego zasięgu (nawet > 1,5km) oraz funkcji telemetrii. Większość posiada wyjście RSSI i CPPM (PPM).

Pracują w trybie D8. Posiadają funkcję failsafe (trzeba ją jednak konfigurować wyłącznie przy pomocy przycisku F/S).

Większość odbiorników serii D posiada port CPPM, przez który podawane jest wyjście do 8 kanałów. Posiadają one także wyjście RSSI (wskazanie jakości odbieranego sygnału, do wykorzystania np. w kontrolerach lotu czy OSD). Wszystkie posiadają wejścia analogowe, służące do podłączenia konwencjonalnych czujników, które podają stan mierzonych przez siebie parametrów jako funkcję napięcia oraz port szeregowy, przez który można przesyłać dane telemetryczne (np. do kontrolera lotu czy OSD) lub podłączyć koncentrator czujników, aby podłączyć więcej niż dwa czujniki analogowe.

Wszystkie odbiorniki serii D posiadają wejścia analogowe (pracujące w zakresie 0 - 3,3V).

Odbiorniki serii D nie posiadają wyjścia SBUS. Jeśli konieczne jest wyjście SBUS, należy skorzystać z odbiorników innych serii.

Firmware odbiorników serii D można uaktualniać za pomocą kabla FrUSB-3.

Seria V

FrSky VD5MKlasyczne odbiorniki FrSky serii V, oferujące stabilne połączenie od 300m, do nawet > 1,5km - bez funkcji telemetrii.

Pracują w trybie D8. Posiadają funkcję failsafe (tak jak dla odbiorników serii D, trzeba ją jednak konfigurować przy pomocy przycisku F/S).

Odbiorniki serii V nie posiadają telemetrii, wyjść RSSI, SBUS, CPPM czy SmartPort. Sprawdzą się za to znakomicie, jeśli potrzeba ultra-lekkich odbiorników, np. dla modeli halowych (nawet 5 kanałów przy wadze 1,7g - odbiornik VD5M) lub jeśli posiada się nadajnik pracujący wyłącznie w trybie D8 i nie ma potrzeby użycia telemetrii – są one nieco tańsze od odbiorników serii D, X, czy S.

Redundancy Bus

FrSky VD5MNie są to odbiorniki, ale warto tutaj wspomnieć o urządzeniach Redundancy Bus.

Są to urządzania umożliwiające podłączenie dwóch, niezależnych źródeł zasilania oraz dwóch odbiorników zbindowanych do jednego nadajnika (aparatury RC). Dodatkowo monitorują one pracę podłączonych serwomechanizmów i są w stanie wykryć ich przeciążania (zwiększony prąd pobierany przez serwo podłączone do konkretnego portu PWM – Redundancy Bus mogą mieć nawet szesnaście konwencjonalnych portów PWM).

Redundancy Bus współpracują z dowolnymi odbiornikami obsługującymi SBUS (jeden z nich musi posiadać Smart Port), przekazując dane zwrotnie do nadajnika w systemie telemetrii Smart Port. Bazując na tych danych można ustawić odpowiednie alarmy w aparaturze RC, np. ostrzegające o awarii jednego z odbiorników, albo o zwiększonym poborze prądu na jednym z portów PWM.

Urządzenia Redundancy Bus zapewniają znacznie zwiększony poziom bezpieczeństwa (podwójne odbiorniki, zasilanie, monitorowanie przeciążeń), co jest szczególnie istotne w przypadku dużych i drogich modeli. Więcej informacji w artykule Redundancy Bus - podwójne bezpieczeństwo naszego Warsztatu FrSky.

 

Forum 77Hobby
 

Warsztat FrSky 77Hobby
 

 


Strona główna Wróć do kategorii Warsztat FrSky
© 2015-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone przez 77Group Kowalski Szeląg S.J.
Używamy plików cookies, aby nasz serwis działał lepiej. Dowiedz się więcej na stronie Informacje o cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu

PRZERWA URLOPOWA: 8-19 SIERPNIA

Ostatnie zamówienia przed urlopem będą realizowane w piątek 5. sierpnia. Zamówienia złożone w trakcie urlopu będą realizowane od poniedziałku 22. sierpnia. Do tego terminu możemy także z opóźnieniem odpowiadać na zapytania mailowe oraz w sposób ograniczony na telefony.

Przepraszamy za utrudnienia i pozdrawiamy – 77Hobby