PolskiAngielski
Schowek (0) Zaloguj się Załóż konto
77hobby
wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Warsztat FrSky » Uaktualnienie firmware urządzeń Smart Port przez OpenTX 2.1

Kontakt

Promocje

RunCam Eagle

RunCam Eagle269,00 zł169,00 zł

RunCam OWL Plus

RunCam OWL Plus206,00 zł169,00 zł

XLPower Protos 380 - Combo

Protos 380 - zestaw Combo1 819,00 zł1 450,00 zł

XLPower Protos 380EVO

Protos 380EVO - Kolor żółty1 419,00 zł1 150,00 zł

XLPower Protos 380EVO

Protos 380EVO - Kolor czerwony1 419,00 zł1 150,00 zł

Spirit Systems - Spirit 2

Spirit 2849,00 zł815,00 zł

M1 OMP Protocol

M1 OMP Protocol1 149,00 zł1 099,00 zł

Polecamy

1234

Uaktualnienie firmware urządzeń Smart Port przez OpenTX 2.1

Data dodania: 21-02-2016

W poprzednim artykule poświęconym uaktualnianiu urządzeń FrSky wyposażonych w Smart Port opisywaliśmy, w jaki sposób uaktualnić firmware przy użyciu kabli FrUSB3 (FUC-3) oraz SPC. Uaktualnienie przy użyciu tych kabli można przeprowadzić niezależnie od działającej w Taranisie wersji OpenTX.

W niniejszym artykule opiszemy w jaki sposób uaktualnić firmware bez użycia specjalnych kabli, wykorzystując nowe możliwości jakie daje OpenTX serii 2.1.OpenTX serii 2.1, poza wieloma udogodnieniami (m.in. napisanej od nowa obsłudze telemetrii ze znacznie zwiększonymi możliwościami), oferuje możliwość wgrania nowego firmware do wbudowanego w Taranisach modułu nadawczego XJT oraz innych urządzeń FrSky, wyposażonych w Smart Port (np. standardowy moduł nadawczy XJT, odbiorniki serii X).

OpenTX jest oprogramowaniem systemowym, pod kontrolą którego działają nadajniki Taranis X9D/Plus oraz X9E. Taranisy sprzedawane w 77Hobby dostarczamy z OpenTX w wersji FrSky. Tym niemniej we własnym zakresie można uaktualnić OpenTX do najnowszej wersji społecznościowej, także przeprowadzając przy okazji upgrade do OpenTX serii 2.1.

OpenTX - mimo tego, że czasem jest nazywany firmware Taranisa - powinien być raczej nazywany jego oprogramowaniem systemowym lub systemem operacyjnym. Dzięki temu można by uniknąć nieporozumień polegających na myleniu OpenTX z firmware modułów nadawczych XJT oraz innych urządzeń Smart Port.

Firmware urządzeń Smart Port jest podstawowym, wewnętrznym oprogramowaniem tych modułów/urządzeń, działającym niezależnie od OpenTX, ewentualnie komunikując się z OpenTX np. w celu wymiany informacji telemetrycznych.

W niniejszym artykule opisujemy w jaki sposób uaktualnić firmware urządzeń Smart Port, używając do tego celu Taranisa pracującego pod kontrolą OpenTX serii 2.1.

Sprzęt

Do uaktualnienia firmware będzie potrzebny Taranis X9D/Plus lub X9E, działający pod kontrolą OpenTX serii 2.1, najlepiej w najnowszej w danej chwili wersji (2.1.x). Do uaktualnienia wewnętrznego modułu XJT Taranisa wystarczy sam Taranis z OpenTX serii 2.1, nie potrzeba nic więcej.

Do uaktualnienia zewnętrznych urządzeń Smart Port (np. zewnętrznego modułu nadawczego XJT, czy odbiorników serii X) potrzebny będzie dodatkowo standardowy kabel do przyłączania serw, z zamienionymi sygnałami zasilania (czerwony) oraz GND (czarny). Taki kabel można w bardzo łatwy sposób przygotować we własnym zakresie. Wystarczy podważyć plastikowe zapadki, przytrzymujące piny w jednej z wtyczek, wyjąć piny VCC i GND, a następnie wsunąć je z powrotem, zamieniając miejscami.

Kabel do uaktualniania firmware przy użyciu Taranisa z OpenTX 2.1

Przygotowanie plików firmware

Najnowsze, odpowiednie dla danego urządzenia pliki firmware należy ściągnąć ze stron FrSky. W artykule o uaktualnianiu firmware przy użyciu kabli opisaliśmy w jaki sposób znaleźć pliki firmware i jak je przygotować.

Ściągnięte pliki należy umieścić w katalogu FIRMWARES karty SD Taranisa. Można to zrobić przyłączając Taranisa do komputera kablem USB (jego karta SD jest wtedy widoczna w systemie operacyjnym komputera jako dysk zewnętrzny) lub wyjmując z Taranisa kartę SD i umieszczając ją w czytniku kart komputera.

Do katalogu FIRMWARES można wgrać wiele plików firmware (zwykle z rozszerzeniem FRK), tak by móc uaktualnić wiele urządzeń:

Listing zawartości karty SD OpenTX 2.1 Listing zawartości katalogu FIRMWARES

Na powyższych zdjęciach widać strukturę katalogów karty SD Taranisa z OpenTX 2.1 oraz przygotowane do wgrania pliki firmware, z rozszerzeniem FRK. Niektóre firmware są dostarczane przez FrSky jako pliki skompresowane RAR lub ZIP; w takim przypadku trzeba je uprzednio rozpakować i wgrać do katalogu FIRMWARES same pliki FRK. W powyższym przykładzie przygotowane pliki to firmware dla modułu nadawczego XJT oraz odbiornika X8R (także X6R, gdyż mają ten sam firmware), w wersjach międzynarodowej oraz europejskiej LBT.

Uaktualnienie wewnętrznego modułu XJT w Taranisie X9D/Plus oraz X9E

Uaktualnienie firmware rozpoczynamy od włączenia Taranisa i wyłączenia wszelkich ostrzeżeń o położeniu przepustnicy, ustawieniu przełączników, etc.

Uaktualnienie firmware urządzenia FrSky Smart Port przy użyciu OpenTX 2.1

... przytrzymujemy klawisz MENU, aż pojawi się ekran ustawień Taranisa.

Uaktualnienie firmware urządzenia FrSky Smart Port przy użyciu OpenTX 2.1

... klawiszem PAGE zmieniamy strony ustawień, aby przejść do strony z listingiem karty SD:

Uaktualnienie firmware urządzenia FrSky Smart Port przy użyciu OpenTX 2.1

... klawiszami +/- podświetlamy katalog FIRMWARES i wybieramy go klawiszem ENTER. Pojawi się listing plików firmware, które uprzednio wgraliśmy do tego katalogu na karcie SD:

Uaktualnienie firmware urządzenia FrSky Smart Port przy użyciu OpenTX 2.1

Uaktualnienie firmware urządzenia FrSky Smart Port przy użyciu OpenTX 2.1

... klawiszami +/- wskazujemy plik firmware XJT (uważając aby przypadkowo nie wybrać innego pliku), i zatwierdzamy wybór pliku do wgrania klawiszem ENTER:

Uaktualnienie firmware urządzenia FrSky Smart Port przy użyciu OpenTX 2.1

... w przypadku modułu wewnętrznego wybieramy "Flash Internal Module" i zatwierdzamy wybór klawiszem ENTER:

Uaktualnienie firmware urządzenia FrSky Smart Port przy użyciu OpenTX 2.1

Taranis rozpocznie uaktualnianie swojego wewnętrznego modułu nadawczego XJT:

Uaktualnienie firmware urządzenia FrSky Smart Port przy użyciu OpenTX 2.1

Po uaktualnieniu Taranis powróci do ekranu z listingiem plików firmware. Wewnętrzny moduł XJT został uaktualniony.

Taranis X9E nie ma klawiszy +/- ani klawisza ENTER. Należy używać odpowiednio pokrętła (obrót to +/-, wciśnięcie pokrętła to ENTER).

Uaktualnienie standardowego urządzenia Smart Port

Wewnętrzny moduł nadawczy XJT Taranisa jest przypadkiem szczególnym. Połączony jest on z pozostałymi układami Taranisa fabrycznie, wewnątrz obudowy.

Aby zaktualizować firmware zwykłego urządzenia Smart Port, np. odbiornika X8R, należy go najpierw podłączyć do Taranisa. W przypadku Taranisa X9D/Plus odpowiednie złącze znajduje się pod klapką zaślepiającą miejsce na moduł JR/Graupner.

Taranis X9D/Plus podłączenie do uaktualnienia firmware przy użyciu OpenTX 2.1

Na pinach wyprowadzone są m.in. VCC, GND oraz sygnał Smart Port. Niestety rozkład pinów jest różny od rozkładu pinów w standardowym kablu do serw. Dlatego właśnie należy zamienić kolejność w jednej z wtyczek takiego kabla, aby dopasować układ pinów do pinów w Taranisie (realizuje to przygotowany wcześniej kabel).

Taranis X9D/Plus podłączenie do uaktualnienia firmware przy użyciu OpenTX 2.1

Jak widać na zdjęciu, należy zamienić ze sobą piny zasilania i masy, a następnie podłączyć wtyczkę, tak by układ sygnałów był następujący (patrząc od góry):

  • X (pin niepodłączony)
  • X (pin niepodłączony)
  • VCC (zasilanie z akumulatora nadajnika, czerwony)
  • GND (masa, czarny)
  • Smart Port (żółty)

(patrz uwaga poniżej o napięciu na pinie VCC)

Taranis X9E ma takie same złącze, jednak znajduje się ono wewnątrz obudowy. Po otwarciu obudowy X9E należy podłączyć przewody analogicznie, jak w przypadku X9D. Należy zwrócić jednak uwagę, że piny w Taranisie X9E skierowane są w odwrotną stronę niż X9D (Smart Port jest pierwszy od góry nadajnika).

Taranis X9E podłączenie do uaktualnienia firmware przy użyciu OpenTX 2.1 Taranis X9E podłączenie do uaktualnienia firmware przy użyciu OpenTX 2.1

Wtyku z drugiej strony kabla nie trzeba przerabiać - chyba, że podłącza się urządzenie z innym typem złącza, niż standardowe złącze serwa (np. odbiorniki X4R/X4RSB). W każdym razie należy podłączyć zasilanie (VCC, czerwony), masę (GND, czarny) i sygnał Smart Port (zwykle żółty, pomarańczowy lub biały)- zgodnie z oznaczeniami na podłączanym urządzeniu. Wtyk podłączamy do gniazda Smart Port, nie SBUS! Niektóre, mniejsze gabarytowo urządzenia, mają pin Smart Port oznaczony wyłącznie przez stylizowaną literę S, bez napisu Smart Port.

Logo FrSky Smart Port

Po poprawnym podłączeniu urządzenia, którego firmware chcemy uaktualnić, możemy włączyć zasilanie Taranisa. Podłączone urządzenie nie zostanie zasilone od razu. Taranis włączy jego zasilanie dopiero, kiedy będzie wgrywał do niego nowy firmware.

UWAGA: Pin VCC podaje zasilanie bezpośrednio z baterii – NIE stabilizowane do 5V. Zatem podłączając jakieś urządzenie do tego pinu, należy zwrócić uwagę, aby zakres akceptowanego przez to urządzenie napięcia był odpowiedni. W przypadku fabrycznego akumulatora Taranisa X9D jest to 7.2V (9.6V dla X9E), więc we większości przypadków nie powinno być problemu (większość urządzeń FrSky akceptuje napięcie do 10V). Jednak w przypadku akcesoryjnych pakietów akumulatorów, np. 3S, podawane na tym pinie napięcie może przekraczać dopuszczalną wartość akceptowaną przez dane urządzenie Smart Port (odbiornik, czujnik, etc.). Akceptowany zakres napięcia zasilania należy sprawdzić PRZED podłączeniem urządzenia.

Samo uaktualnienie przebiega w taki sam sposób jak dla modułu wewnętrznego. Należy oczywiście wybrać plik firmware odpowiedni dla uaktualnianego urządzenia (w tym przypadku odbiornik X8R, firmware w wersji EU LBT):

Uaktualnienie firmware urządzenia FrSky Smart Port przy użyciu OpenTX 2.1

... a następnie wybrać opcję "Flash external device":

Uaktualnienie firmware urządzenia FrSky Smart Port przy użyciu OpenTX 2.1

alt

Podczas uaktualniania będą migać diody na uaktualnianym urządzeniu.

Tak samo jak dla modułu wewnętrznego XJT, po uaktualnieniu podłączonego urządzenia Smart Port, Taranis wróci do ekranu z listingiem plików firmware. Można wyłączyć Taranisa i odłączyć uaktualniane urządzenie.

W ten sposób, jedynie za pomocą Taranisa z OpenTX 2.1 i podstawowego kabla do podłączania serw (po minimalnej przeróbce) można uaktualnić firmware dowolnego urządzenia Smart Port.

Należy zwrócić szczególną uwagę na poprawne podłączenie przewodów. Przygotowany kabel najlepiej sobie specjalnie oznaczyć (u nas kawałkiem żółtej taśmy), tak by przez przypadek nie użyć go do normalnych zastosowań. Pomyłka może kosztować uszkodzenie Taranisa i/lub uaktualnianego urządzenia.

Po zmianie firmware może być konieczne ponowne zbindowanie odbiorników i ustawienie Fail Safe. Dobrą praktyką (w zasadzie przed każdym lotem) jest także potwierdzenie stabilności połączenia między nadajnikiem a odbiornikiem, oraz jego zasięgu.

Forum 77Hobby
 

Warsztat FrSky 77Hobby
 

 


Strona główna Wróć do kategorii Warsztat FrSky
© 2015-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone przez 77Group Kowalski Szeląg S.J.
Używamy plików cookies, aby nasz serwis działał lepiej. Dowiedz się więcej na stronie Informacje o cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu

PRZERWA URLOPOWA: 8-19 SIERPNIA

Ostatnie zamówienia przed urlopem będą realizowane w piątek 5. sierpnia. Zamówienia złożone w trakcie urlopu będą realizowane od poniedziałku 22. sierpnia. Do tego terminu możemy także z opóźnieniem odpowiadać na zapytania mailowe oraz w sposób ograniczony na telefony.

Przepraszamy za utrudnienia i pozdrawiamy – 77Hobby