PolskiAngielski
Schowek (0) Zaloguj się Załóż konto
77hobby
wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Warsztat FrSky2 » Zasilanie nadajników FrSky

Kontakt

Nasze hity

Promocje

RunCam HD

RunCam HD275,00 zł199,00 zł

RunCam Swift

RunCam Swift169,00 zł99,00 zł

RunCam Swift Mini

RunCam Swift Mini139,00 zł119,00 zł

RunCam Night Eagle

RunCam Night Eagle419,00 zł339,00 zł

FrSky Horus X10

FrSky Horus X10 + walizka EVA1 749,00 zł1 499,00 zł

FrSky Taranis X-Lite

FrSky Taranis X-Lite639,00 zł555,00 zł

Polecamy

1234

Zasilanie nadajników FrSky

Data dodania: 06-03-2017

Zasilanie nadajnika zdalnego sterowania to istotne zagadnienie, kluczowe dla niezawodnego sterowania modelem.

Nadajniki FrSky dostarczane są fabrycznie z akumulatorami NiMH wysokiej pojemności. Nawet najnowszy Horus X12S bazuje na akumulatorze NiMH - dowiedz się dlaczego.UWAGA: poniższy tekst dotyczy nadajników (aparatur RC) FrSky Taranis X9D / X9D Plus / X9E oraz Horus X12S.

Aparatury RC FrSky dostarczane są fabrycznie z akumulatorem NiMH dużej pojemności. W Taranisie X9D / X9D Plus akumulator jest stosunkowo łatwo dostępny, ale w Taranisie X9E i Horusie X12S akumulator jest zamknięty wewnątrz obudowy i nie jest przeznaczony do wymiany w normalnym użytkowaniu.

Nadajniki Taranis X9D / X9D Plus / X9E, Horus X12S wyposażone są w wewnętrzną ładowarkę akumulatorów NiMH. Ich akumulatory można i należy ładować wewnątrz nadajnika. Jest to bardzo wygodne, gdyż nie wymaga otwierania nadajnika i wielokrotnego przyłączania / odłączania akumulatora w celu ładowania w zewnętrznej ładowarce.

Fabryczny akumulator NiMH wystarcza na wiele godzin pracy nadajnika i nie ma potrzeby wymieniania go pakietami Li-Ion, LiPo, czy LiFe - co było uzasadnione w przypadku akumulatora dostarczanego z X9D (bez Plus), który miał tylko 800mAh pojemności.

Akumulatory NiMh są uważane za bezpieczne. Ryzyko ich spuchnięcia, rozlania czy wreszcie zapłonu, jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku akumulatorów litowych (Li-Ion, LiPo, LiFe, etc.). Nie bez powodu, nawet w najnowszych samolotach, ciągle używa się bezpiecznych pakietów NiMh (mimo, że były próby z Li-Ion, np. w Dreamliner'ach).

Ogniwa NiMH mają też oczywiście wady. Te istotne z punktu widzenia zasilania nadajnika to tendencja do samo-rozładowywania się oraz efekt pamięci. W praktyce oznacza to, że akumulator pozostawiony przez wiele tygodni w nadajniku nie będzie utrzymywał stałego napięcia, ale będzie się powoli rozładowywał. Z kolei doładowywanie nie w pełni rozładowanego akumulatora może doprowadzić do zmniejszenia jego pojemności. Aby temu zapobiegać należy co jakiś czas wykonać cykl pełnego rozładowania / naładowania akumulatora. Zaleca się także wykonanie 2-3 takich cykli z każdym nowym akumulatorem NiMH.

Jednak w modelarskiej praktyce i tak powinno się w pełni naładować nadajnik przed planowanym użyciem (np. przez noc), a ładowanie nadajników FrSky przy pomocy wbudowanych w nie ładowarek jest bardzo wygodne. Natomiast co do utraty pojemności: oryginalne akumulatory FrSky to ogniwa wysokiej jakości. Do tego powolne ładowanie wbudowaną w nadajniki ładowarką jest bardzo korzystne z punktu widzenia długości życia ogniw. Efekt utraty pojemności postępuje bardzo wolno. Praktyka pokazuje, że nawet kilkuletnie akumulatory FrSky są ciągle sprawne i nadają się do użycia.

Reasumując i biorąc pod uwagę powyższe za i przeciw:

zalecamy używanie oryginalnych akumulatorów NiMH
do zasilania nadajników FrSky

Oryginalne akumulatory FrSky:

 

Ładowanie fabrycznych akumulatorów NiMH przy użyciu wbudowanej w nadajnik ładowarki

W celu naładowania akumulatora należy wyłączyć nadajnik i podłączyć go do fabrycznego zasilacza:

  • Taranis X9D Plus: 13V 0.5A
  • Taranis X9E: 18V 0.5A
  • Horus X12S: 18V 0.5A

Dioda ładowania zacznie migać, a następnie zapali się światłem ciągłym. Zgaśnie po całkowitym naładowaniu akumulatora. Procesu ładowania nie należy przerywać do czasu zgaśnięcia diody.

Oryginalne zasilacze FrSky dostępne są w dziale FrSky Akcesoria.

UWAGA: NIGDY NIE NALEŻY PODŁĄCZAĆ TARANISA / HORUSA DO ZEWNĘTRZNEJ ŁADOWARKI. Nadajniki te mają wbudowaną wewnętrzną ładowarkę. Podłączenie zewnętrznej ładowarki jako zasilania spowodowałoby szeregowe połączenie dwóch ładowarek.

 

Używanie innych akumulatorów

Używanie innych akumulatorów jest możliwe (np. Taranis X9D Plus zaakceptuje praktycznie każde źródło zasilania w zakresie 6-15V, np 3S LiPo). Należy jednak pamiętać o poniższych uwagach:

Uwaga #1

Jeśli chcemy ładować akumulatory wewnątrz nadajnika, muszą to być pakiety NiMH, najlepiej oryginalne FrSky.

Uwaga #2

W żadnym razie nie wolno wewnątrz nadajnika, w szczególności przy pomocy wbudowanej ładowarki, ładować pakietów Li-Ion, LiPo, LiFe, czy jakichkolwiek innych niż NiMH.

Uwaga #3

Pakiety Li-Ion, LiPo, LiFe, czy inne - odpowiednich gabarytów i o odpowiednich parametrach, akceptowanych przez nadajniki - można zastosować do ich zasilania. Jednak bezwzględnie należy je ładować w zewnętrznych ładowarkach, przeznaczonych dla danego typu akumulatorów. Należy również pamiętać, że takie akumulatory potrafią spuchnąć, czasem wręcz się zapalić - co na pewno nie będzie dobre, ani bezpieczne dla nadajnika.

Jeśli stosuje się inne akumulatory należy pamiętać o zmianie progu alarmu niskiego napięcia nadajnika, odpowiednio dla stosowanego akumulatora. Nie należy także pozostawiać rozładowanych akumulatorów wewnątrz nadajnika.

Forum 77Hobby
 

Warsztat FrSky 77Hobby
 

 


Strona główna
© 2015-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone przez 77Group Kowalski Szeląg S.J.