PolskiAngielski
Schowek (0) Zaloguj się Załóż konto
77hobby
wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Warsztat FrSky » Uaktualnienie firmware urządzeń Smart Port

Kontakt

Promocje

RunCam SkyPlus

RunCam SkyPlus172,00 zł99,00 zł

RunCam Eagle

RunCam Eagle269,00 zł169,00 zł

RunCam Night Eagle

RunCam Night Eagle419,00 zł339,00 zł

XLPower Specter 700

XLPower Specter 7002 799,00 zł2 210,00 zł

XLPower Protos 380

Protos 380799,00 zł650,00 zł

XLPower Protos 380EVO

Protos 380EVO - Kolor żółty1 419,00 zł1 150,00 zł

OMP Hobby M2 Explore

M2 Explore1 399,00 zł1 285,00 zł

M1 OMP Protocol

M1 OMP Protocol1 149,00 zł1 099,00 zł

Polecamy

1234

Uaktualnienie firmware urządzeń Smart Port

Data dodania: 05-10-2015

We większości produktów FrSky ze Smart Port można uaktualniać oprogramowanie systemowe, czyli tzw. firmware. W szczególności ważne jest dla modułu XJT (także wewnętrznego w Taranisie) oraz odbiorników, gdzie uaktualnienie może być konieczne np. ze względu na nowe regulacja prawne. W tym artykule opisujemy, w jaki sposób uaktualnić firmware w różnych urządzeniach posiadających Smart Port.ostatnie uaktualnienie: styczeń 2019

Opisywany w tym artykule firmware jest wewnętrznym oprogramowaniem poszczególnych urządzeń, np. modułu nadawczego XJT (czy to w wersji samodzielnej, do instalacji jako moduł w standardzie JR/Graupner w nadajnikach firm trzecich, czy jako moduł wbudowany w nadajniki Taranis). Nie ma to nic wspólnego z uaktualnieniem OpenTX, który też często bywa określany jako firmware. OpenTX jest jednak oprogramowaniem systemowym samego nadajnika (Taranisa), podczas gdy XJT i inne produkty Smart Port mają swój wewnętrzny firmware. Uaktualnieniem tego właśnie wewnętrznego firmware zajmujemy się w niniejszym atykule.

Sprzęt

Do przeprowadzenia uaktualnienia potrzebne będą dwa kable (programatory):

lub jeden z programatorów opisanych w artykule Programatory i aplikacje FrSky Smart Port.

FrSky kable FrUSB-3 i SPC

Posiadając komplet tych kabli można programować większość urządzeń FrSky. FrUSB-3 obsługuje urządzenia wyposażone w starszy typ portu danych (np. odbiorniki serii D). Kabel SPC używa się do programowania urządzeń ze Smart Port, np. wszystkie urządzenia serii X, czy czujniki Smart Port.

SPC podłącza się do FrUSB-3, zatem aby zaktualizować urządzenie Smart Port konieczne jest posiadania obu kabli. Należy je ze sobą połączyć, jak na zdjęciu poniżej:

alt

FrUSB-3 oraz SPC to standardowe kable dostarczane przez FrSky. Zakończone są one wtykiem JR/Futaba, szeroko używanym w modelarstwie, np. do przyłączania serw. Większość urządzeń FrSky ma gniazdo Smart Port w takim samym standardzie (wtyczka JR/Futaba, taki sam rozkład pinów) i w takim przypadku kabel SPC przyłącza się bezpośrednio do gniazda Smart Port w danym urządzeniu (oczywiście uważając na opis pinów: minus, plus, sygnał Smart Port).

UAKTUALNIENIE: FrSky wprowadził nowe produkty - adaptery USB2SPORT i STK. Są to rozwiązanie "dwa w jednym", funkcjonalnie odpowiadającym połączonym już kablom FrUSB3 i SPC (STK ma dodatkową funkcjonalność konfiguracji kompatybilnych urządzeń, np. odbiorników S6R/S8R). Poniższy opis pozostaje w mocy, zakładając użycie adaptera zamiast połączonych FrUSB3 i SPC.

Niektóre urządzania FrSky posiadają gniazdo Smart Port, którego rozkład pinów jest inny albo mają zupełnie inne gniazdo.

Dobrym przykładem niestandardowego rozkładu pinów jest wewnętrzny moduł XJT Taranisa. W Taranisie X9D/Plus dostępne są one po zdjęciu klapki z tyłu obudowy. W Taranisie X9E trzeba otworzyć radio. W obu przypadkach rozkład pinów jest taki sam, ale inny niż rozkład pinów standardowego gniazda Smart Port i - co za tym idzie - inny niż rozkład pinów kabla SPC. Jeśli planuje się uaktualniać firmware więcej niż jeden raz, warto przygotować sobie we własnym warsztacie taki kabelek:

alt

Jak widać niżej, przekłada on przewód masy (minus) z pozycji skrajnej wtyczki na pozycję środkową, przez co odłącza zupełnie czerwony przewód zasilania (nie jest on potrzebny, gdyż podczas uaktualnienia wewnętrzny moduł XJT zasilany jest z baterii Taranisa).

alt

Wykonywanie powyższego kabelka nie jest niezbędne, można także doraźnie zmienić układ pinów oraz zupełnie odłączyć czerwony przewód zasilania z wtyczki kabla SPC (wyjęty pin zasilania należy zabezpieczyć np. taśmą izolacyjną, tak by przypadkowo nie zewrzeć go do innych obwodów) - jak pokazano na zdjęciu poniżej:

alt

Tak przygotowany kabel SPC również nadaje się do uaktualnienia firmware w module wewnętrznym XJT instalowanym w Taranisach - tyle, że jeśli robi się to częściej, przekładnie pinów może być uciążliwe, a także prowadzić do potencjalnych pomyłek.

Innym przykładem niestandardowego kabla, który należy wykonać we własnym zakresie jest kabel do uaktualniania odbiorników X4R/X4RSB. Odbiorniki te, podobnie jak D4R-II, mają gniazdo DF13 4-pin. Z odbiornikiem dostarczany jest kabel z odpowiadającym gniazdu X4R/X4RSB wtykiem, który w pokazany poniżej sposób można przerobić tak, aby łatwo przyłączało się go SPC - wystarczy założyc wtyk JR/Fitaba z pinami po drugiej stronie tak, aby połączenia odpowiadały opisowi (jak zwykle minus, plus, Smart Port).

alt

alt

Oprogramowanie - Narzędzie do uaktualniania

Kolejny ważny element to oprogramowanie. Potrzebne jest narzędzie do uaktualnienia firmware oraz ewentualnie sterownik (driver) Silicon Labs 210x, jeśli FrUSB-3 nie jest wykrywany przez system operacyjny jako port szeregowy COM.

Narzędzie i sterownik dostępne są w poniższych zakładkach na stronach FrSky:

FrSky / Download / Tools / Upgrade Lite-S.Port Telemetry
alt

FrSky / Download / Tools / Windows XP/7/8/Vista Driver
alt

Narzędzie do uaktualniania należy ściągnąć i rozpakować do oddzielnego katalogu w systemie plików. Nie jest wymagana instalacja narzędzia w systemie (nie ma żadnego programu instalacyjnego; uruchamia się bezpośrednio plik frsky_update_Sport.exe, bez instalowania go).

Być może będzie konieczna instalacja sterownika (Windows XP/7/8/Vista Driver, patrz niżej - przygotowanie do uaktualnienia).

Oprogramowanie - Firmware

Firmware najłatwiej odnaleźć przez stronę konkretnego produktu. Np. dla modułu XJT:

FrSky / Products / Tx Modules / S.Port Telemetry (X Series) / XJT (Download)
alt
alt

Plik firmware należy ściągnąć i ewentualnie rozpakować (niektóre pliki są kompresowane ZIP, RAR, etc.), tak by był on gotowy do załadowania do urządzenia Smart Port (zwykle z rozszerzeniem .frk).

Przygotowanie do uaktualnienia

W pierwszej kolejności należy otworzyć Menedżer urządzeń systemu Windows, podłączyć kabel FrUSB-3 do portu USB i sprawdzić, czy konwerter FrUSB-3 widoczny jest w systemie. Powinien być widoczny w Menedżerze urządzeń w sekcji Porty (COM i LPT), jako urządzenie Silicon Labs CP210x USB to UART bridge (lub podobie).

Zaraz po nazwie urządzenia, w nawiasach, podany jest numer portu szeregowego, np. COM3. Numer ten należy zapamiętać, szczególnie jeśli w systemie jest więcej urządzeń UART.

alt

Jeśli kabel FrUSB-3 nie jest widoczny w systemie w sposób opisany wyżej, należy zainstalować sterowniki ze strony FrSky (Windows XP/7/8/Vista Driver). Sama instalacja sterowników w systemie Windows jest opisywana w zasobach Internetu wielokrotnie i nie jest przedmiotem niniejszego artykułu.

Uaktualnienie należy przeprowadzać na komputerze z zabezpieczonym źródłem zasilania (podłączonym do UPSa, lub na laptopie ze sprawną i naładowaną baterią).

Uaktualnienie standardowego urządzenia Smart Port

Jeśli urządzenie posiada standardowe gniazdo Smart Port (tzn. w gniazdo standardzie JR/Futaba, z rozkładem pinów minus, plus, sygnał - oznaczone logo Smart Port) procedura uaktualnienia jest następująca:

 1. Połączyć kable FrUSB-3 i SPC jak na wcześniejszych zdjęciach w niniejszym artykule (pin GND płytki SPC z czarnym przewodem we wtyczce FrUSB-3).
 2. Podłączyć kabel FrUSB-3 do portu USB w komputerze.
 3. Uruchomić program frsky_update_Sport.exe i wybrać odpowiedni port COM (numer sprawdzony wcześniej w Menedżerze urządzeń systemu Windows). Program będzie pokazywał "COMn file not available" (komunikat u dołu okna programu).
  frskyUpdate screenshot
 4. Kliknąć przycisk File i wybrać plik .frk firmware, odpowiedni dla urządzenia, którego firmware ma być uaktualniony.
  frskyUpdate screenshot
  Po wybraniu pliku program rozpocznie próby połączenia się z urządzeniem:
  frskyUpdate screenshot
 5. Podłączyć wtyk JR kabla SPC do gniazda Smart Port uaktualnianego urządzenia. Urządzenie powinno się włączyć, a komunikat pokazywany u dołu okna programu powinien się zmienić na "device found, please click Download button".
  alt
  Jeśli podłącza się urządzenie z gniazdem Smart Port innym niż standard JR/Futaba (np. odbiorniki X4R / X4RSB), trzeba posłużyć się wykonanym samodzielnie kablem-przejściówką, pamiętając o odpowiednim (1:1) połączeniu przewodów masy, zasilania oraz sygnałowego Smart Port.
 6. Kliknąć przycisk Download. Program zacznie ładować wybrany plik firmware do pamięci podłaczonego urządzenia. Pasek postępu będzie pokazywał progres ładowania, będą też migać diody na uaktualnianym urządzeniu. Ładowanie może potrwać nawet kilka minut. Nie należy przerywać tej operacji!
  alt
 7. Po zakońceniu program wyświetli komunikat "Firmware is updated". Można kliknąć przycisk End, a następnie odłączyć uaktualnione już urządzenie.
  alt

Uaktualniając zewnętrzne moduły nadawcze, np. XJT, warto na czas uaktualniania przykręcić antenę (moduł zostanie zasilony).

Powyższa procedura jest przeznaczona dla wszystkich urządzeń FrSky z gniazdem oznaczonym logo Smart Port (np. odbiorniki serii X, czujniki Smart Port, moduł nadawczy XJT w wersji zewnętrznej, inne urządzenia FrSky wyposażone w standardowe gniazdo Smart Port). NIE NALEŻY jej stosować do uaktualnienia wewnętrznego modułu XJT Taranisa X9D/Plus, czy Taranisa X9E - służy do tego oddzielna procedura, opisana poniżej.

Uaktualnienie wewnętrznego modułu XJT w nadajnikach Taranis X9D / X9D Plus, Taranis X9E.

Wewnętrzny moduł nadawczy XJT instalowany w Taranisach, wymaga nieco innej procedury, jako że podczas uaktualnienia moduł musi być zasilony z baterii Taranisa.

Firmware modułu jest taki sam, jak modułu zewnętrznego (do instalacji w kieszeni JR/Graupner). Zatem ściągając plik .frk ze stron FrSky, należy ściągnąć plik dla modułu zewnętrznego.

 1. Połączyć kable FrUSB-3 i SPC jak na wcześniejszych zdjęciach w niniejszym artykule (pin GND płytki SPC z czarnym przewodem we wtyczce FrUSB-3).
 2. Do końcówki kabla SPC podłączyć przygotowany wcześniej kabel zmieniający kolejność pinów albo tymczasowo zmienić układ pinów w końcówce kabla SPC, odłączając zupełnie czerwony przewód zasilania (wyjęty z wtyczki pin zasilania należy zabezpieczyć np. taśmą izolacyjną, tak by przypadkowo nie zewrzeć go do innych obwodów - patrz wcześniejsze zdjęcia)
 3. Podłączyć przygotowany we wcześniejszych punktach zestaw kabli do portu wewnętrznego modułu XJT, jak pokazano na zdjęciach poniżej.
 4. Podłączyć kabel FrUSB-3 do portu USB w komputerze.
 5. Uruchomić program frsky_update_Sport.exe i wybrać odpowiedni port COM (numer sprawdzony wcześniej w Menedżerze urządzeń systemu Windows). Program będzie pokazywał "COMn file not available" (komunikat u dołu okna programu).
  frskyUpdate screenshot
 6. Kliknąć przycisk File i wybrać plik .frk firmware, odpowiedni dla urządzenia, którego firmware ma być uaktualniony.
  frskyUpdate screenshot
  Po wybraniu pliku program rozpocznie próby połączenia się z urządzeniem:
  frskyUpdate screenshot
 7. Włączyć zasilanie Taranisa, używając włącznika nadajnika - dzięki temu wewnętrzny moduł XJT zostanie zasilony (należy skasować wszelkie alarmy, np. o położeniu drążka gazu, przełączników, czy braku ustawień failsafe). Komunikat pokazywany u dołu okna programu powinien się zmienić na "device found, please click Download button".
  frskyUpdate screenshot
 8. Kliknąć przycisk Download. Program zacznie ładować wybrany plik firmware do pamięci wewnętrznego modułu XJT w Taranisie. Pasek postępu będzie pokazywał progres ładowania. Ładowanie może potrwać nawet kilka minut. Nie należy przerywać tej operacji! (nie wyłączać Taranisa; przed uaktualnieniem należy upwenić się, że bateria Taranisa jest naładowana).
  frskyUpdate screenshot
 9. Po zakończeniu uaktualnienia program wyświetli komunikat "Firmware is updated". Można kliknąć przycisk End, wyłączyć Taranisa i odłączyć kable.
  frskyUpdate screenshot

Podłączenie kabla SPC do modułu XJT w nadajnikach Taranis X9D / X9D Plus:

alt
alt

Podłączenie kabla SPC do modułu XJT w nadajniku Taranis X9E:

alt
alt

Forum 77Hobby
 

Warsztat FrSky 77Hobby
 

 


Strona główna Wróć do kategorii Warsztat FrSky
© 2015-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone przez 77Group Kowalski Szeląg S.J.
Używamy plików cookies, aby nasz serwis działał lepiej. Dowiedz się więcej na stronie Informacje o cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu