PolskiAngielski
Schowek (0) Zaloguj się Załóż konto
77hobby
wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Warsztat FrSky2 » Komentarze do uktualnienia oprogramowania w Taranis

Kontakt

Nasze hity

Promocje

RunCam HD

RunCam HD275,00 zł199,00 zł

RunCam PZ0420M

RunCam PZ0420M149,00 zł89,00 zł

RunCam Swift

RunCam Swift169,00 zł99,00 zł

RunCam Swift Mini

RunCam Swift Mini139,00 zł119,00 zł

RunCam Eagle

RunCam Eagle269,00 zł169,00 zł

RunCam OWL Plus

RunCam OWL Plus206,00 zł169,00 zł

FrSky Taranis X-Lite

FrSky Taranis X-Lite639,00 zł555,00 zł

Polecamy

1234

Komentarze do uktualnienia oprogramowania w Taranis

Data dodania: 06-02-2015

Taranis X9D Plus pracuje pod kontrolą oprogramowania rozwijanego przez społeczność modelarzy - OpenTX. Nowe wersje OpenTX pojawiają się mniej więcej co dwa, trzy miesiące. Dodają one nowe funkcjonalności oraz poprawiają wykryte błędy, dlatego na pewno warto uaktualnić firmware. Należy jednak pamiętać o kilku rzeczach, o których napiszemy w tym artykule.Taranisy X9D Plus, które dostarczamy posiadają OpenTX w wersji opracowanej przez FrSky. Względem wersji oficjalnej (społecznościowej) wersja FrSky jest zwykle o kilka numerów starsza. Oczywiście uaktualnienie do wersji najnowszej jest jak najbardziej możliwe.

W tym artykule chcemy poruszyć kilka prostych, ale istotnych przy wykonywaniu uaktualnienia, zasad.

Wersja OpenTX FrSky, która jest dostarczana z Taranisem Plus, jest już wersją serii 2.0 (lub nowszej), posiadającą bootloader. Dlatego do wykonania uaktualnienia nie są wymagane żadne specjalne sterowniki do Windows (czy innego systemu operacyjnego, może z wyjątkiem bardzo starych wersji). Po podłączeniu do komputera (o tym za chwilę) Taranis Plus jest widoczny w systemie jako standardowe urządzenie pamięci masowej (ang. mass storage device), a konkretnie jako dwa urządzenia / dyski.

Aby podłączyć Taranisa do komputera, należy wprowadzić go w tryb bootloader:

 • wyłączyć nadajnik (przełącznikiem na środku)
 • chwycić i przytrzymać oba dolne trymery (pod drążkami sterowniczymi) w kierunku środka (do przełącznika zasilania)
 • ciągle trzymając oba trymery, włączyć nadajnik, który uruchomi się w trybie bootloader (wyświetli menu np. Taranis Bootloader - 2.0.9, z menu do wyboru oraz napisem Or plug in a USB cable for mass storage na dole)
 • dopiero w tej chwili można podłączyć go do komputera standardowym kablem USB (mini-USB od strony Taranisa)

Pierwsze urządzenie (dysk), o nazwie TARANIS, jest urządzeniem systemowym nadajnika. Nie należy nic z nim robić: w szczególności nie należy zmieniać plików, które się tam znajdują.

Drugie urządzenie (dysk), o nazwie TARANISSD albo bez nazwy, jest de facto kartą micro-SD, która jest zainstalowana w nadajniku (dostępna przez komorę baterii). Można tutaj m.in. wgrać nowe pliki komunikatów dźwiękowych (także polskie), składowane tutaj są logi, można także wgrać plik z nowym OpenTX (do katalogu FIRMWARES). Plik ten jest potem widoczny jako nowy firmware do wyboru, jeśli wybierzemy metodę uaktualnienia przez bootloader.

Kartę można także wyjąć z nadajnika, podłączyć do komputera przez czytnik kart SD i zarządzać znajdującymi się na niej plikami bez podłączania nadajnika.

Należy uważać, jaki plik wgrywa się jako nowy firmware. W szczególności należy zwrócić uwagę, aby nie załadować wersji Plus do zwykłego Taranisa i vice-versa. Zawsze należy wgrywać odpowiednią wersję. Nawet jeśli posiada się zwykłego Tarnisa rozbudowanego o moduł wibracji, czy inne elementy z Taranisa Plus - należy wgrać wersję zwykłą. Do Taranisa Plus zawsze wgrywamy wersję Plus. Różnią się one przede wszystkim obsługą nowego wyświetlacza z wersji Plus i nie działają między sobą poprawnie.

Do uaktualnienia przez komputer należy użyć nowej wersji oprogramowania OpenTX Companion. Wersja Companion9x służy do obsługi poprzednich wersji OpenTX i nie powinna być używana z nowymi wersjami OpenTX.

Przy uaktualnieniu należy zadbać o to, aby mieć naładowaną baterię w Taranisie. Komputer użyty do uaktualnienia powinien być zabezpieczony UPSem (można użyć laptopa z naładowaną baterią). Proces uaktualnienia nie powinien być przerwany.

Po uaktualnieniu, ale także każdorazowo przy odłączaniu Taranisa od komputera, należy usunąć go najpierw z systemu w bezpieczny sposób - tak jak jak każde inne urządzenie pamięci masowej. W przeciwnym wypadku system plików na urządzeniu systemowym TARANIS i/lub na karcie SD może zostać uszkodzony.

Komentarze w pigułce:

 • Do podłączenia Taranisa Plus do komputera nie potrzeba wgrywać żadnych specjalnych sterowników USB.
 • Nie należy samodzielnie zmieniać plików na urządzeniu (dysku) o nazwie TARANIS.
 • Można zmieniać pliki na karcie SD (urządzenie/dysk widoczny jako TARANISSD albo bez nazwy, ale przypisany to Taranisa w systemie operacyjnym).
 • Należy uważać, aby nie pomylić plików, które wgrywa się jako nowy firmware. W szczególności należy wybrać odpowiednią wersję Plus dla Taranisa Plus i zwykłą dla poprzedniej wersji Taranisa. Nie należy wgrywać plików nie będących poprawnym firmware OpenTX.
 • Do uaktualnienia przez komputer należy użyć OpenTX Companion, nie Companion 9x.
 • Proces uaktualnienia nie powinien być przerwany.
 • Przed odłączeniem Taranisa od komputera, należy bezpiecznie usunąć go z systemu operacyjnego.

Nowe oprogramowanie OpenTX i Companion jest dostępne do ściągnięcia za darmo na stronie OpenTX.

Forum 77Hobby
 

Warsztat FrSky 77Hobby
 

 


Strona główna
© 2015-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone przez 77Group Kowalski Szeląg S.J.