PolskiAngielski
Schowek (0) Zaloguj się Załóż konto
77hobby
wyszukiwanie zaawansowane
1 » 2 » Firmware nadajników i odbiorników FrSky - Kompendium3

Kontakt

Nasze hity

RunCam 2

RunCam 2399,00 zł359,00 zł

RunCam Swift

RunCam Swift205,00 zł149,00 zł

Taranis Q X7

FrSky Taranis Q X7539,00 zł485,00 zł

FrSky Horus X10

FrSky Horus X10 + walizka EVA1 749,00 zł1 666,00 zł

FrSky zestaw R9M + R9MM

FrSky zestaw R9M + R9MM344,00 zł177,00 zł

Promocje

Polecamy

1234

Firmware nadajników i odbiorników FrSky - Kompendium

Data dodania: 09-03-2016

Produkty FrSky pozwalają na wymianę firmware, dzięki czemu możliwe jest rozszerzanie ich funkcjonalności, wprowadzanie poprawek, czy dostosowanie do nowych regulacji prawnych. Mnogość różnych wersji firmware może być jednak nieco myląca, szczególnie dla osób rozpoczynających przygodę z FrSky. W niniejszym artykule gromadzimy w jednym miejscu i porządkujemy wiedzę na ten temat.artykuł uaktualniony w lutym 2018

Co to jest firmware?

Ogólnie firmware jest wewnętrznym, podstawowym oprogramowaniem kontrolującym pracę sprzętu. Zwykle jest to oprogramowanie, do którego użytkownik nie ma dostępu lub nie ma potrzeby sięgać w zwykłym użytkowaniu.

W niniejszym artykule używamy określenia "firmware" w rozumieniu wewnętrznego oprogramowania modułów nadawczych (także wewnętrznych modułów nadawczych będących częścią aparatury RC, np. Taranisa), odbiorników, czujników telemetrii lub innych produktów FrSky.

 

Czym zatem jest OpenTX?

OpenTX jest oprogramowaniem systemowym aparatury RC, np. Taranisa, z którego użytkownik korzysta na co dzień aby konfigurować radio, programować modele, etc. W powyższym kontekście OpenTX nie jest określany jako firmware.

OpenTX jest oprogramowaniem typu open source (tzw. wolne oprogramowanie), rozwijanym przez społeczność entuzjastów modelarzy z całego świata.

Istnieją dwie serie OpenTX - 2.0 oraz 2.1. W ramach każdej serii numer wersji oznaczony jest po drugiej kropce, np. dla serii 2.1 będzie to 2.1.7 (wersja nr 7 serii 2.1). Najnowsze wersje obu serii można pobrać nieodpłatnie ze stron OpenTX.

Dodatkowo OpenTX może występować w wersji EU, gdzie niemożliwe jest wybranie trybu D8. W pierwszych wersjach OpenTX EU także tryb LR12 był zablokowany, ale w najnowszych jest już dostępny. Wersję OpenTX EU lub międzynarodową można wybrać w oprogramowaniu OpenTX Companion, w konfiguracji profilu radia.

Niezależnie od wersji społecznościowej OpenTX, rozwijanej bardzo dynamicznie, FrSky "zamraża" niektóre wersje i właśnie z takimi, firmowymi wersjami, dostarcza swoje nadajniki.

W dedykowanym artykule Warsztatu FrSky dokładnie pokazujemy (wideo), w jaki sposób uaktualnić OpenTX do wersji wybranej przez użytownika, za pomocą programu OpenTX Companion.

Uaktualnienie OpenTX jest proste do wykonania, nie powoduje utraty gwarancji i nie można uszkodzić radia przez wgranie nieprawidłowego firmware. W razie problemów zawsze można wgrać wersję poprzednią, korzystając z procedury reanimacji Taranisa.

W 77Hobby odstarczamy Taranisy w najnowszej w danym momencie wersji OpenTX serii 2.1 EU.

 

Czy trzeba uaktalniać firmware?

Konieczność lub chęć wymiany firmware może zachodzić z wielu powodów, np.:

 • poprawki usterek poprzednich wersji
 • poprawienie stabilności działania
 • rozszerzenie funkcjonalności, np. CPPM dla odbiorników X4R/X4RSB
 • wymogi legislacyjne, np. specjalna wersja dla EU

We większości przypadków warto wgrywać najnowszy firmware - zwykle jest to wersja, którą producent uważa za najlepszą, ma poprawione znane błędy, działa bardziej stabilnie, etc.

 

Czy mogę wymienić firmware we własnym zakresie?

Tak, firmware produktów FrSky serii X, starszej serii D oraz czujników Smart Port, może być uaktualnione we własnym zakresie.

W powyższych artykułach szczegółowo opisujemy w jaki sposób przeprowadzić proces uaktualniania firmware.

Wymiana firmware nie powoduje utraty gwarancji i nie można w ten sposób uszkodzić sprzętu (zawsze istnieje możliwość ponownego wgrania firmware). Należy jednak zwrócić uwagę, że to na użytkowniku spoczywa odpowiedzialność używania firmware dopuszczonego w danym kraju (dotyczy to np. urządzeń nadawczych).

 

Tryby bindowania nadajników i odbiorników

Tryby bindowania są niezależne od opisywanwych niżej wersji firmware dla serii X (międzynarodowego / EU / EU-LBT). Tryb bindowania determinuje rodzaj połączenia między modułem nadawczym a odbiornikiem, np. maksymalną ilość przesyłanych kanałów, przesyłnie telemetrii, zasięg, etc.

Firmware modułu nadawczego XJT (także wewnęrznego modułu w Taranisach) oraz odbiorniki mogą pracować w trzech trybach:

 • Mode D16 – 16-sto kanałowy, wspierający telemetrię, standardowy dla odbiorników serii X.
 • Mode D8 – 8-kanałowy tryb dla odbiorników serii D (obsługa telemetrii) oraz serii V (bez telemetrii). Niektóre odbiorniki serii X - np. X8R, X6R - można zbindować także w trybie D (podczas bindowania należy założyć zworki, zgodnie z tabelką w instrukcji obsługi).
 • Mode LR12 – 12-kanałowy dla odbiorników dalekiego zasięgu (ang. Long Range). Nie obsługuje telemetrii.

Różne moduły nadawcze oraz różne odbiorniki mogą wspierać jeden lub więcej trybów bindowania (szczegóły w tabeli kompatybilności poniżej).

Wyboru trybu bindowania wewnętrznego modułu nadawczego XJT w Taranisie dokonuje się w menu OpenTX, oddzielnie w konfiguracji każdego modelu. Za pomocą OpenTX konfiguruje się także tryb bindowania zewnętrznego modułu XJT, jeśli zainstalowano go w Taranisie i ustawiono XJT jako tryb pracy zewnętrznego modułu nadawczego (External RF / Mode) - w takim przypadku ustawienia mikroprzełączników na XJT są ignorowane.

Tryb bindowania zewnetrznego modułu XJT, zainstalowanego w aparaturach firm trzecich (lub w trybie PPM w Taranisie), konfiguruje się na mikroprzełącznikach, zgodnie z instrukcją obsługi XJT.

W odbiornikach, które wspierają więcej niż jeden tryb bindowania, tryb bindowania ustawia się zgodnie z ich instrukcją (np. dla X8R/X6R należy na czas bindowania założyć zworki).

 

Wersje firmware dla produktów FrSky serii X

Seria X obejmuje moduły nadawcze (obecnie tylko XJT), odbiorniki (X8R, X6R, X4RSB, etc.) oraz aparatury Taranis (jako że Taranisy są wyposażone w montowany wewnętrznie moduł nadawczy XJT).

Dla serii X dostępne są trzy wersje firmware:

 • Międzynarodowy – zwany także FCC, non-EU, non-Europe lub podobnie
 • Europejski EU – firmware występujący bardzo krótko na początku 2015 roku, zastąpiony przez EU-LBT
 • Europejski EU-LBT – zastępuje Europejski EU, zwany też LBT, ale ostatnio także po prostu EU (jako że firmware pierwotnie nazywany EU już praktycznie nie jest dostępny)

Wersja międzynarodowa jest oryginalną wersją firmware dla serii X, przeznaczoną na rynek międzynarodowy. Bez wątpienia wersja międzynarodowa ma najdłuższą historię i jest najlepiej przetestowana. Jednak, zgodnie z najnowszymi regulacjami, nie powinno się jej używać na terenie Unii Europejskiej.

Wersja europejska EU została opracowana przez FrSky jako odpowiedź na wymogi normy Unii Europejskiej ETSI EN 300 328 V1.8.1. Od początku 2015 roku wszystkie Taranisy, moduły nadawcze XJT oraz odbiorniki serii X były dostarczane z tą właśnie wersją.

Wersja europejska EU-LBT (ang. Listen Before Talk) jest uaktualnieniem poprzedniej wersji EU. Według FrSky poprawia zasięg oraz stabilność połączenia. Produkty z najnowszych dostaw posiadają wgraną tę właśnie wersję. Niestety obie wersje EU nie są między sobą kompatybilne.

Kompatybilność firmware dla serii X

Poszczególne wersje firmware dla serii X - międzynarodowa, EU i EU-LBT - nie są między sobą kompatybilne.

Oznacza to, że aby moduł nadawczy XJT (także Taranis) i odbiornik mogły ze sobą współpracować, muszą mieć tę samą wersję firmware (np. wersję EU-LBT). Jeśli wersje firmware w module nadawczym (także Taranisa) i odbiorniku będą różne, nie będzie można ich nawet ze sobą zbindować.

Natywnym trybem bindowania odbiorników serii X jest D16. Niektóre odbiorniki serii X można także bindować w trybie D8 (patrz tabela kompatybilności poniżej).

W obu trybach przesyłane są informacje telemtryczne (D16 telemetria Smart Port, D8 telemetria standardowa).

 

Firmware dla produktów FrSky serii D

Seria D obejmuje moduły nadawcze DJT/DHT oraz odbiorniki serii D.

Firmware serii D podlega wymianie, w sposób analogiczny jak dla urządzeń Smart Port - przy użyciu kabla FrUSB-3 (zamiast do Smart Port kabel podłącza się do portu DDS (ang. Digital Data Stream); kabel SPC nie jest potrzebny).

Firmware serii D nie występuje w wersjach regionalnych (w przeciwieństwie do serii X, gdzie występują wersje międzynarodowa, EU oraz EU-LBT).

[ firmware CPPM 18ms vs. 27ms - do uzupełnienia. ]

Odbiorniki serii D bindują się w trybie D8. W OpenTX EU tryb bindowania D8 jest wyłączony (patrz niżej paragraf Mój Taranis ma tylko tryb D16).

Seria D wspiera standardową wersję telemetrii FrSky (nie Smart Port).

 

Firmware dla produktów FrSky serii LR

Obecnie na serię LR (ang. long range, daleki zasięg) składa się jeden odbiornik - L9R.

Firmware L9R nie podlega wymienie przez użytkownika. Fabryczny firmware jest kompatybilny z dowolonym innym firmware modułu nadawczego.

Odbiorniki serii LR bindują się w trybie LR12. W pierwszych wersjach OpenTX EU tryb bindowania LR12 był wyłączony (patrz niżej paragraf Mój Taranis ma tylko tryb D16).

Seria LR ma zwiększony dwukrotnie zasięg, ale nie oferuje telemetrii.

 

Firmware dla produktów FrSky serii V

Seria V nie pozwala na wymianę firmware. Fabryczny firmware jest kompatybilny z dowolonym innym firmware modułu nadawczego.

Odbiorniki serii V binduje się w trybie D8 lub V8 (tryb V8 nie jest już praktycznie używany). W OpenTX EU tryb bindowania D8 jest wyłączony (patrz niżej paragraf Mój Taranis ma tylko tryb D16).

W żadnym trybie pracy serii V nie są przesyłane informacje telemetryczne, za to odbiorniki są nieco tańsze niż serii D, czy X.

 

Mój Taranis ma tylko tryb D16

... lub tylko D16 oraz LR (brak trybu D8)

To ograniczenie nie dotyczy firmware, ale OpenTX w wersji EU. Aby włączyć możliwość korzystania przez OpenTX z trybów D8 i LR, należy zmienić wersję OpenTX nie-EU. Wersję społecznościową warto wgrać niezależnie od chęci używania trybów innych niż D16 czy LR - będzie to wersja nawet o kilka numerów nowsza, niż wersja firmowa FrSky.

Po uaktualnieniu OpenTX do wersji społecznościowej, nie-EU, problem braku trybów D8 i LR zostanie rozwiązany. W zasadzie można by tutaj zakończyć lekurę tej części artykułu. Jeśli jednak chcesz zrozumieć to zagadnienie dokładniej - czytaj dalej...

alt

Jak wspomniano wyżej, firmware modułu nadawczego może pracować w trzech trybach bindowania: D16, D8 oraz LR12.

Konfigurowalna w OpenTX ilość kanałów w danym trybie dotyczy maksymalnej ilości kanałów, jaką moduł nadawczy będzie przekazywał do odbiornika.

Ilość faktycznie dostępnych kanałów będzie się różnić w zależności od odbiornika:

 • wszystkie kanały dostępne będą przez port SBUS (max. szesnaście)
 • port CPPM w FrSky jest max. 8 kanałowy (patrz uwaga o firmware CPPM 18/27ms w opisie serii D powyżej)
 • ilość kanałów dostępnych przez konwencjonalne porty PWM zależy oczywiście od fizycznej ilości tych portów w odbiorniku

Parametrem Channel Range warto ustawić tylko taką ilość kanałów, jaką faktycznie używamy w danym modelu. Przesyłanie wszystkich szesnastu, czy ośmiu kanałów (w zależności od trybu) będzie oczywiście działało, ale nadajnik i odbiornik będą traciły czas na niepotrzebne przetwarzanie nieużywanych kanałów (ramek z danymi). W efekcie model nie będzie tak responsywny, jak mógłby być, gdybyśmy ograniczyli liczbę przetwarzanych kanałów.

FrSky dostarcza Taranisy ze swoją, firmową, wersją OpenTX, która dla EU ma dodatkowe ograniczenie polegające na wyłączeniu możliwości wybrania innego trybu niż D16 (w najnowszych wersjach OpenTX EU można już wybrać tryb LR12, ale ciągle nie D8). Jest to ograniczenie tej konkretnej wersji OpenTX, dostarczanej fabrycznie przez FrSky dla Europy. Po wgraniu społecznościowego OpenTX nie-EU można bindować odbiorniki serii V, D oraz LR (odpowiednio w trybach D8 oraz LR12).

W trakcie uaktualnienia OpenTX należy zwrócić uwagę, że wersja OpenTX FrSky EU i wersja społecznościowa nie-EU są rozpoznawane przez program Companion jako nie kompatybilne. Dlatego przy próbie uaktualnienia Companion przerwie wgrywanie nowej wersji OpenTX z komunikatem New firmware is not compatibile with the one currently installed! Aby wymusić wgranie nowej wersji należy tymczasowo odznaczyć opcję Sprawdź kompatybilność firmware, dostępną na dole okna uaktualniania OpenTX (okno Zapisz firmware do radia). Po wgraniu wersji najnowszej wersji społecznościowej OpenTX można zaznaczyć z powrotem opcję Sprawdź kompatybilność firmware w Companion, gdyż kolejne uaktualnienia społecznościowego OpenTX będą już rozpoznawane jako zgodne.

 

Tabela najważniejszych parametrów i kompatybilności odbiorników FrSky

Tabela kompatybilności i właściwości odbiorników FrSky ACCST 2.4GHz
Kliknij tabelę aby pobrać PDF

 

UWAGA: Na terenie Unii Europejskiej należy używać trybów D16 lub LR12, z firmware europejskim modułu nadawczego i odbiornika, z OpenTX EU. Wgrywanie jakiegokolwiek innego oprogramowania jest możliwe i nie powoduje utraty gwarancji FrSky na sprzęt, jednak jest wykonywane na wyłączne ryzyko i odpowiedzialność użytkownika.

Forum 77Hobby
 

Warsztat FrSky 77Hobby
 

 


Strona główna
© 2015-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone przez 77Group Kowalski Szeląg S.J.