PolskiAngielski
Schowek (0) Zaloguj się Załóż konto
77hobby
wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Warsztat FrSky » Firmware nadajników i odbiorników FrSky - Kompendium

Kontakt

Promocje

RunCam SkyPlus

RunCam SkyPlus172,00 zł99,00 zł

RunCam PZ0420M

RunCam PZ0420M149,00 zł89,00 zł

RunCam Swift

RunCam Swift169,00 zł99,00 zł

XLPower Protos 380 - Combo

Protos 380 - zestaw Combo1 819,00 zł1 450,00 zł

μSpirit

μSpirit575,00 zł545,00 zł

M1 OMP Protocol

M1 OMP Protocol1 149,00 zł1 099,00 zł

Polecamy

1234

Firmware nadajników i odbiorników FrSky - Kompendium

Data dodania: 09-03-2016

Produkty FrSky pozwalają na wymianę firmware, dzięki czemu możliwe jest rozszerzanie ich funkcjonalności, wprowadzanie poprawek, czy dostosowanie do nowych regulacji prawnych. Mnogość różnych wersji firmware może być jednak nieco myląca, szczególnie dla osób rozpoczynających przygodę z FrSky. W niniejszym artykule gromadzimy w jednym miejscu i porządkujemy wiedzę na ten temat.artykuł uaktualniony w kwietniu 2020

UWAGA: niniejszy artykuł dotyczy protokołu ACCST modułów nadawczych i odbiorników FrSky. Nowy protokół FrSky ACCESS jest tutaj zaledwie wspomniany. Aby uzyskać szczegółowe informację na temat protokołu ACCESS zapoznaj się z artykułem FrSky ACCESS - Kompendium.

Informacje w pigułce

Informacje w pigułce zostały przygotowane dla osób posiadających już podstawową wiedzę o firmware produktów FrSky. Rozwinięte, bardziej szczegółowo wyjaśnione informacje znajdują się w dalszej części artykułu.

W niniejszym artykule określenie firmware dotyczy oprogramowania modułów nadawczych (także wbudowanych w radia FrSky) i odbiorników. Nie ma nic wspólnego z wersją OpenTX lub FrOS.

Protokół FrSky ACCST 2.4GHz (historia 10+ lat)

 • tryb LR12 – dalekiego zasięgu (typowo 3km i więcej), 12ch bez telemetrii, brak rozgraniczenia FCC / EU-LBT
 • tryb D8 – zasięg 1.5km i więcej, 8ch, telemetria typu "hub", brak rozgraniczenia FCC / EU-LBT
 • tryb D16 – zasięg 1.5km i więcej, 16ch, telemetria Smart Port, oddzielne wersje firmware dla Unii Europejskiej (EU-LBT) i reszty świata (FCC) – rozgraniczenie to wymusiła UE w 2015 roku, nie była to inicjatywa FrSky
 • tryb D16 v2 (oznaczany przez FrSky jako 2.X.X) – zastępuje tryb D16, wprowadza istotną poprawkę dla trybu D16 – szczegóły w artykule Ważne uaktualnienie firmware FrSky ACCST D16 v2

Protokół FrSky ACCESS 2.4GHz (wprowadzony w 2019)

 • ACCESS (mniejsze opóźnienia, zwiększony o 40% zasięg (względem ACCST D8/D16), obsługa do 24 kanałów na jednym linku, bezprzewodowe uaktualnienia firmware OTA (ang. Over-the-Air), bindowanie trzech odbiorników z telemetrią do jednego modelu, rejestracja odbiorników w radiu i bezprzewodowe bindowanie, brak rozgraniczenia FCC / EU-LBT)
 • moduły nadawcze ACCESS posiadają tryb D16 / D16 v2 (tryb kompatybilności wstecznej z odbiornikami D16 / D16 v2)

Radia FrSky wersji modelowych sprzed 2019 obsługują wyłącznie ACCST.

Radia w wersji modelowej 2019+ obsługują ACCESS, zdefiniowany jak wyżej, tj. z trybem kompatybilności wstecznej dla D16 / D16 v2 (radia 2019+ to np. Taranisy X9D Plus / SE 2019, X9 Lite / S, QX7 / QX7S ACCESS, X-Lite S / Pro oraz Horusy X10 / X10S Express).

Kompatybilność trybów ACCST (D16 v2, D16, D8, LR12)

Tryb D16 / D16 v2 (2.X.X)

Najczęstszą przyczyną trudności ze zbindowaniem odbiornika z modułem nadawczym lub aparaturą jest niekompatybilność firmware EU-LBT i FCC. Wersje EU-LBT oraz FCC dotyczą wyłącznie trybu D16 (oraz zastępującego go trybu D16 v2). W trybach D16 / D16 v2, aby dało się zbindować odbiornik z nadajnikiem, oba urządzenia muszą pracować z tym samym firmware – EU-LBT albo FCC. Jeśli w module nadawczym będzie firmware FCC, a w odbiorniku EU-LBT (lub odwrotnie) bindowanie nie powiedzie się.

Dodatkowo tryby D16, D16 v2 (2.X.X) oraz nawet serie 2.X.X trybu D16 v2 (np. 2.0.X, 2.1.X) nie są kompatybilne między sobą. Zatem zgodność firmware modułu nadawczego i odbiorników musi być na poziomie wersji regionalnej (EU-LBT vs. FCC), wersji trybu D16 (D16 vs. D16 v2) oraz w przypadku D16 v2 także serii 2.X.X (2.0.X vs. 2.1.X). Aby moduł nadawczy bindował się z odbiornikiem, oba urządzenia powinny pracować po kontrolą dokładnie tego samego firmware regionalnego, w tej samej wersji oraz serii (dotyczy tylko D16 v2), np. D16 v2.1.0 / EU-LBT albo D16 v2.1.0 / FCC.

Więcej informacji, wraz z przykładami kompatybilnych zestawów, znajduje się niżej w artykule.

Tryby D8 i LR12

Tryby D8 oraz LR12 nie mają wersji regionalnych i nie ma znaczenia jaka wersja regionalna firmware jest wgrana w module nadawczym i odbiornikach. W trybach D8 oraz LR12 odbiornik zbinduje się z modułem nadawczym, nawet gdy bindowane urządzenia będą pracowały z różnymi firmware (np. odbiornik FCC, a moduł nadawczy EU-LBT).

Seria R9 868 / 900Mhz

UWAGA! Tutaj ważna jest częstotliwość nadawcza. W UE należy stosować wyłącznie 868MHz EU-LBT ewentualnie FLEX 868MHz. Jest to szczególnie ważne, gdyż 900MHz to w UE pasmo telefonii komórkowej (obok 1800MHz i innych).

 • ACCST (868 EU-LBT / 900 FCC / FLEX – wybór częstotliwości możliwy z poziomu OpenTX; dynamiczna moc nadawcza dostosowująca się do wskaźnika siły odbieranego sygnału
 • ACCESS (868 EU-LBT / 900 FCC / FLEX – właściwości jak ACCESS 2.4GHz; inne uwagi jak linijkę wyżej)

OpenTX / FrOS EU

 • Wszystkie powyżej opisywane protokoły tyczą się modułów nadawczych (także wewnętrznych, wbudowanych w aparatury RC FrSky) i odbiorników. Nie mają związku z zainstalowaną wersją OpenTX lub FrOS.
 • Wersja EU OpenTX lub FrOS ma wyłączoną na poziomie menu OpenTX / FrOS opcję D8, tak by sprzedawane w UE nadajniki były zgodne z obowiązującymi regulacjami.

Więcej informacji o ewentualnym braku trybu D8 lub LR12 w menu bindowania OpenTX / FrOS znajduje się niżej, w paragrafie Mój Taranis nie ma trybu D8.

Co to jest firmware?

Firmware jest wewnętrznym, podstawowym oprogramowaniem kontrolującym pracę sprzętu. Zwykle jest to oprogramowanie, do którego użytkownik nie ma dostępu lub nie ma potrzeby sięgać w zwykłym użytkowaniu.

W niniejszym artykule używamy określenia "firmware" w rozumieniu wewnętrznego oprogramowania modułów nadawczych (także wewnętrznych modułów nadawczych będących częścią aparatury RC, np. Taranisa), odbiorników, czujników telemetrii lub innych produktów FrSky. W szczególności w niniejszym artykule określenie "firmware" nie odnosi się do wersji OpenTX, czy FrOS.

Czym zatem jest OpenTX czy FrOS?

OpenTX jest oprogramowaniem systemowym aparatury RC, np. Taranisa, czy Horusa, z którego użytkownik korzysta na co dzień aby konfigurować radio, programować modele, etc. W powyższym kontekście OpenTX nie jest określany jako firmware, choć z takim określeniem OpenTX / FrOS można się spotkać w innych źródłach.

OpenTX jest oprogramowaniem typu open-source (tzw. wolne oprogramowanie), rozwijanym przez społeczność entuzjastów modelarzy z całego świata.

Istnieje wiele serii OpenTX – 2.0, 2.1, 2.2, 2.3, etc. W ramach każdej serii numer wersji oznaczony jest po drugiej kropce, np. dla serii 2.1 będzie to 2.1.7 (wersja nr 7 serii 2.1). Najnowsze wersje obu serii można pobrać nieodpłatnie ze stron OpenTX.

Dodatkowo OpenTX może występować w wersji EU, gdzie niemożliwe jest wybranie trybu D8. W pierwszych wersjach OpenTX EU także tryb LR12 był zablokowany, ale w najnowszych jest już dostępny. Wersję OpenTX EU lub międzynarodową można wybrać w oprogramowaniu OpenTX Companion, w konfiguracji profilu radia.

Niezależnie od wersji społecznościowej OpenTX, rozwijanej bardzo dynamicznie, FrSky "zamraża" niektóre wersje i właśnie z takimi, firmowymi wersjami, dostarcza swoje nadajniki.

Więcej informacji o OpenTX w artykule Czym jest OpenTX?

W dedykowanym artykule Warsztatu FrSky dokładnie pokazujemy (wideo), w jaki sposób uaktualnić OpenTX do wersji wybranej przez użytkownika, za pomocą programu OpenTX Companion.

Uaktualnienie OpenTX jest proste do wykonania, nie powoduje utraty gwarancji i nie można uszkodzić radia przez wgranie nieprawidłowego firmware. W razie problemów zawsze można wgrać wersję poprzednią, korzystając z procedury reanimacji Taranisa.

W 77Hobby dostarczamy Taranisy w najnowszej w danym momencie wersji OpenTX EU.

FrOS – podobnie jak OpenTX – jest oprogramowaniem systemowym aparatur FrSky Horus. FrOS jest fabrycznie instalowany w aparaturach serii Horus, ale może być wymieniony na OpenTX przez użytkownika.

Czy trzeba uaktualniać firmware?

Konieczność lub chęć wymiany firmware modułów nadawczych i odbiorników może zachodzić z wielu powodów, np.:

 • poprawki usterek poprzednich wersji
 • poprawienie stabilności działania
 • rozszerzenie funkcjonalności, np. CPPM dla odbiorników X4R/X4RSB
 • wymogi legislacyjne, np. specjalna wersja dla EU

We większości przypadków warto wgrywać najnowszy firmware - zwykle jest to wersja, którą producent uważa za najlepszą, ma poprawione znane błędy, działa bardziej stabilnie, etc.

Czy mogę wymienić firmware we własnym zakresie?

Tak, firmware produktów FrSky serii X / XM / S / RX, starszej serii D oraz czujników Smart Port, może być uaktualnione we własnym zakresie.

W powyższych artykułach szczegółowo opisujemy w jaki sposób przeprowadzić proces uaktualniania firmware.

Wymiana firmware nie powoduje utraty gwarancji i nie można w ten sposób uszkodzić sprzętu (zawsze istnieje możliwość ponownego wgrania firmware). Należy jednak zwrócić uwagę, że to na użytkowniku spoczywa odpowiedzialność używania firmware dopuszczonego w danym kraju (dotyczy to np. urządzeń nadawczych).

Tryby bindowania nadajników i odbiorników

Tryb bindowania determinuje rodzaj połączenia między modułem nadawczym a odbiornikiem, np. maksymalną ilość przesyłanych kanałów, przesyłanie telemetrii, zasięg, etc.

Firmware modułów nadawczych (także wewnętrznych modułów w Taranisach i Horusach) oraz odbiorniki mogą pracować w trzech trybach:

 • D16 / D16 v2 – 16-sto kanałowy, wspierający telemetrię, dla odbiorników serii X / XM / RX / S
 • D8 – 8-kanałowy tryb dla odbiorników serii D (obsługa telemetrii) oraz serii V (bez telemetrii). Niektóre odbiorniki serii X - np. X8R, X6R - można zbindować także w trybie D (podczas bindowania należy założyć zworki, zgodnie z tabelką w instrukcji obsługi).
 • LR12 – 12-kanałowy dla odbiorników dalekiego zasięgu (ang. Long Range). Nie obsługuje telemetrii.

Różne moduły nadawcze oraz różne odbiorniki mogą wspierać jeden lub więcej trybów bindowania (szczegóły w tabeli kompatybilności poniżej).

Wyboru trybu bindowania wewnętrznego modułu nadawczego w radiach FrSky dokonuje się w menu OpenTX lub FrOS, oddzielnie w konfiguracji każdego modelu. Za pomocą OpenTX / FrOS konfiguruje się także tryb bindowania zewnętrznych modułów FrSky, jeśli zainstalowano je w radiu FrSky i ustawiono odpowiedni tryb pracy zewnętrznego modułu nadawczego (External RF / Mode) – w takim przypadku ustawienia mikroprzełączników na module nadawczym są ignorowane.

Tryb bindowania zewnetrznego modułu XJT, zainstalowanego w aparaturach firm trzecich (lub w trybie PPM w Taranisie / Horusie), konfiguruje się na mikroprzełącznikach, zgodnie z instrukcją obsługi XJT.

W odbiornikach, które wspierają więcej niż jeden tryb bindowania, tryb bindowania ustawia się zgodnie z ich instrukcją (np. dla X8R/X6R należy na czas bindowania założyć zworki).

Tryb bindowania D16

Tryb D16 dotyczy firmware modułów nadawczych (np. XJT, XJT Lite), odbiorników (np. X8R, RX4R, R-XSR, etc.) oraz aparatur RC FrSky (jako że wszystkie Taranisy i Horusy są wyposażone w montowany wewnętrznie moduł nadawcze XJT lub ISRM).

Tryb D16 / D16 v2 (patrz niżej) dotyczy także modułów nadawczych i aparatur RC pracujących w najnowszym protokole FrSky ACCESS, gdyż każdy moduł nadawczy ISRM posiada tryb kompatybilności wstecznej D16 / D16 v2.

Dla firmware D16 dostępne są dwie regionalne wersje firmware:

 • Międzynarodowy – zwany także FCC, non-EU, non-Europe lub podobnie
 • Europejska EU-LBT – zwany też LBT lub po prostu EU

Wersja międzynarodowa jest oryginalną wersją firmware, przeznaczoną na rynek międzynarodowy. Bez wątpienia wersja międzynarodowa ma najdłuższą historię i jest najlepiej przetestowana. Jednak, zgodnie z obowiązującymi regulacjami, nie powinno się jej używać na terenie Unii Europejskiej.

Wersja europejska EU-LBT (ang. Listen Before Talk) została opracowana jako odpowiedź FrSky na wymagania postawione przez Unię Europejską. Moduły nadawcze, aparatury RC oraz odbiorniki FrSky sprzedawane w 77Hobby posiadają wgraną tę właśnie wersję (jeśli dotyczy).

Wersja D16 v2 firmware

Jest to najnowsza odsłona firmware ACCST D16 dla odbiorników oraz modułów nadawczych FrSky, oznaczona numerem 2.X.X (np. 2.1.0). Celem uaktualnienia jest zwiększenie niezawodności i wydajności protokołu ACCST D16 (2.4GHz) w trudnych warunkach nadawczych.

D16 v2 całkowicie zastępuje dotychczasową wersję firmware D16, zachowując wersje regionalne EU-LBT oraz FCC.

Ważne! FrSky zaleca uaktualnienie wszystkich posiadanych modułów nadawczych (także wbudowanych w radia FrSky) oraz odbiorników, dla których została wydana wersja 2.X.X.

Kompletną informację na temat firmware D16 v2 zawarliśmy w artykule Ważne uaktualnienie firmware FrSky ACCST D16 v2.

Kompatybilność firmware D16 / D16 v2

Poszczególne wersje firmware D16 – międzynarodowa vs. EU-LBT, D16 vs. D16 v2, a nawet serie 2.X.X trybu D16 v2 – nie są między sobą kompatybilne.

Oznacza to, że aby moduł nadawczy XJT lub ISRM (także wbudowany w Taranisa lub Horusa) i odbiornik mogły ze sobą współpracować, muszą mieć dokładnie tę samą wersję firmware (np. wersję D16 v2 / EU-LBT). Jeśli wersje firmware w module nadawczym i odbiorniku będą różne, nie będzie można ich ze sobą zbindować.

Firmware D16 v2 jest oznaczone przez FrSky jako ACCST D16 2.X.X. Początkowo, w styczniu 2020, FrSky wypuścił wersję D16 v2 serii 2.0.x (np. 2.0.1). W kwietniu 2020 została wydana wersja 2.1.0, która poprawia wszystkie usterki wykryte w wersji 2.0.1. Serie 2.0.x oraz 2.1.x nie są ze soba kompatybilne, dlatego we wszystkich posiadanych modułach nadawczych i odbiornikach należy stosować tę samą serię D16 v2 i ten sam numer serii 2.X.X.

Na terenie UE należy stosować firmware EU-LBT.

Jaką wersje firmware ACCST D16 / D16 v2 powinienem używać?

We wszystkich posiadanych modułach nadawczych (także wbudowanych w radia FrSky) oraz odbiornikach należy używać tej samej, najnowszej wersji firmware 2.X.X. W chwili pisanie tego artykułu zalecamy:

 • D16 v2 (2.1.0) EU-LBT dla użytkowników w Unii Europejskiej
 • D16 v2 (2.1.0) FCC dla pozostałych użytkowników

(należy sprawdzić na stronach FrSky – w zakładce Download danego produktu, np. odbiornika albo radia –  jaka wersja firmware ACCST D16 2.X.X jest najnowsza w danym momencie)

Przykład #1

 • moduł nadawczy: firmware D16 / EU-LBT
 • odbiornik: firmware D16 / FCC
 • bindowanie: NIE POWIEDZIE SIĘ (brak zgodności EU-LBT vs. FCC)

Przykład #2

 • moduł nadawczy: firmware D16 / EU-LBT
 • odbiornik: firmware D16 v2 (2.1.0) / EU-LBT
 • bindowanie: NIE POWIEDZIE SIĘ (wersje EU-LBT zgodne, ale brak zgodności D16 vs. D16 v2)

Przykład #3

 • moduł nadawczy: firmware D16 v2 (2.0.1) / EU-LBT
 • odbiornik: firmware D16 v2 (2.1.0) / EU-LBT
 • bindowanie: NIE POWIEDZIE SIĘ (zgodne wersje EU-LBT, zgodna wersja D16 v2, ale niezgodne serie 2.0.X vs. 2.1.X)

Przykład #4

 • moduł nadawczy: firmware D16 v2 (2.1.0) / EU-LBT
 • odbiornik: firmware D16 v2 (2.1.0) / EU-LBT
 • bindowanie: BĘDZIE DZIAŁAĆ (zgodne wersje EU-LBT oraz jednocześnie zgodne D16 v2 serii 2.1.X)

Tryb bindowania D8

Tryb D8 dotyczy modułów nadawcze DJT / DHT / DFT oraz odbiorników serii D.

Firmware serii D podlega wymianie, w sposób analogiczny jak dla urządzeń Smart Port, ale przy użyciu kabla FrUSB-3 (zamiast do Smart Port kabel podłącza się do portu DDS (ang. Digital Data Stream); kabel SPC nie jest potrzebny).

Firmware serii D nie występuje w wersjach regionalnych (w przeciwieństwie do trybu D16, gdzie występują wersje międzynarodowa FCC oraz EU-LBT), nie ma zatem kwestii niekompatybilności modułów nadawczych i odbiorników.

Seria D wspiera standardową wersję telemetrii FrSky (nie Smart Port).

W OpenTX EU tryb bindowania D8 jest wyłączony (patrz niżej paragraf Mój Taranis nie ma trybu D8).

Tryb bindowania LR12

Tryb LR12 dotyczy odbiorników serii LR (ang. Long Range, daleki zasięg), na którą składa się jeden odbiornik – L9R.

Firmware odbiornika L9R nie podlega wymianie przez użytkownika. Fabryczny firmware jest kompatybilny z dowolnym innym firmware modułu nadawczego, który wspiera tryb LR12.

Odbiorniki serii LR bindują się w trybie LR12. W pierwszych wersjach OpenTX EU tryb bindowania LR12 był wyłączony (patrz niżej paragraf Mój Taranis nie ma trybu D8).

Seria LR ma zwiększony dwukrotnie zasięg, ale nie oferuje telemetrii.

Tak jak tryb D8, tryb LR12 nie ma wersji regionalnych FCC / EU-LBT.

Firmware dla produktów FrSky serii V

Seria V nie pozwala na wymianę firmware. Fabryczny firmware jest kompatybilny z dowolnym innym firmware modułu nadawczego.

Odbiorniki serii V binduje się w trybie D8 lub V8 (tryb V8 nie jest już praktycznie używany). W OpenTX EU tryb bindowania D8 jest wyłączony (patrz niżej paragraf Mój Taranis nie ma trybu D8).

W żadnym trybie pracy serii V nie są przesyłane informacje telemetryczne, za to odbiorniki są nieco tańsze niż serii D, czy nowszych serii X, XM, S, czy RX.

Mój Taranis (lub Horus) nie ma trybu D8

... w starszych wersjach OpenTX może także brakować trybu LR12

Jeśli posiadana aparatura FrSky to model rocznikowy 2019 lub nowsza (wszystkie radia ACCESS, np. X9 Lite, X9D Plus/SE 2019, Horus X10/S Express, etc.), to radia te posiadają tryb kompatybilności wstecznej D16 / D16 v2, ale nie obsługują i prawdopodobnie nigdy nie będą obsługiwały trybu D8, ani LR12. Więcej informacji w artykule FrSky ACCESS - Kompendium.

W radiach FrSky sprzed 2019 roku brak trybu D8 w menu bindowania OpenTX lub FrOS nie ma nic wspólnego z firmware wgranym do modułu nadawczego czy odbiornika. Brak trybu D8 w menu spowodowany jest wersją EU oprogramowana systemowego OpenTX lub FrOS, która jest wgrana do radia. Jeśli OpenTX lub FrOS są w wersji EU, to nawet jeśli w module nadawczym wgrana jest wersja firmware EU-LBT, to tryb D8 nie będzie dostępny. Jest to jednak ograniczenie na poziomie OpenTX / FrOS, po prostu blokujące możliwość wybrania opcji D8 w menu bindowania, mimo że moduł nadawczy mógłby w trybie D8 pracować.

Aby włączyć możliwość korzystania przez OpenTX / FrOS z trybu D8, należy zmienić wersję OpenTX na wersję społecznościową nie-EU (FrOS na wersję EU pobraną ze stron FrSky), Wersję społecznościową OpenTX warto wgrać niezależnie od chęci używania trybów innych niż D16 czy LR – będzie to wersja nawet o kilka numerów nowsza niż wersja firmowa FrSky.

Po uaktualnieniu OpenTX do wersji społecznościowej, nie-EU (lub wersji EU FrOS), problem braku trybu D8 zostanie rozwiązany. W zasadzie można by tutaj zakończyć lekturę tej części artykułu. Jeśli jednak chcesz zrozumieć to zagadnienie dokładniej - czytaj dalej...

alt

Jak wspomniano wyżej, firmware modułu nadawczego może pracować w trzech trybach bindowania: D16 / D16 v2, D8 oraz LR12.

Konfigurowalna w OpenTX ilość kanałów w danym trybie dotyczy maksymalnej ilości kanałów, jaką moduł nadawczy będzie przekazywał do odbiornika.

Ilość faktycznie dostępnych kanałów będzie się różnić w zależności od odbiornika:

 • wszystkie kanały dostępne będą przez port SBUS (max. szesnaście)
 • port CPPM w FrSky jest max. 8 kanałowy
 • ilość kanałów dostępnych przez konwencjonalne porty PWM zależy oczywiście od fizycznej ilości tych portów w odbiorniku

Parametrem Channel Range warto ustawić tylko taką ilość kanałów, jaką faktycznie używamy w danym modelu (faktycznym progiem powodującym zmianę opóźnień jest 8 kanałów, należy więc ustawiać 8 lub 16 kanałów). Przesyłanie nawet wszystkich szesnastu kanałów będzie oczywiście działało, ale nadajnik i odbiornik będą traciły czas na niepotrzebne przetwarzanie nieużywanych kanałów (ramek z danymi). W efekcie model nie będzie tak responsywny, jak mógłby być, gdybyśmy ograniczyli liczbę przetwarzanych kanałów.

FrSky dostarcza Taranisy ze swoją, firmową wersją OpenTX, która dla EU ma dodatkowe ograniczenie polegające na wyłączeniu możliwości wybrania innego trybu niż D16 (w najnowszych wersjach OpenTX EU można już wybrać tryb LR12, ale ciągle nie D8). Jest to ograniczenie tej konkretnej wersji OpenTX, dostarczanej fabrycznie przez FrSky dla Europy (lub jeśli w wersji społecznościowej zaznaczy się opcję EU). Po wgraniu społecznościowego OpenTX bez zaznaczania opcji EU można bindować odbiorniki serii V, D oraz LR (odpowiednio w trybach D8 oraz LR12).

W trakcie uaktualnienia OpenTX należy zwrócić uwagę, że wersja OpenTX FrSky EU i wersja społecznościowa nie-EU są rozpoznawane przez program Companion jako nie kompatybilne. Dlatego przy próbie uaktualnienia Companion przerwie wgrywanie nowej wersji OpenTX z komunikatem New firmware is not compatibile with the one currently installed! Aby wymusić wgranie nowej wersji należy tymczasowo odznaczyć opcję Sprawdź kompatybilność firmware, dostępną na dole okna uaktualniania OpenTX (okno Zapisz firmware do radia). Po wgraniu wersji najnowszej wersji społecznościowej OpenTX można zaznaczyć z powrotem opcję Sprawdź kompatybilność firmware w Companion, gdyż kolejne uaktualnienia społecznościowego OpenTX będą już rozpoznawane jako zgodne.

Tabela najważniejszych parametrów i kompatybilności odbiorników FrSky

Tabela kompatybilności i właściwości odbiorników FrSky ACCST 2.4GHz
Kliknij tabelę aby pobrać PDF

 

UWAGA: Na terenie Unii Europejskiej należy używać trybów D16 v2 lub LR12, z firmware EU-LBT modułu nadawczego i odbiornika, z OpenTX EU. Wgrywanie jakiegokolwiek innego oprogramowania jest możliwe i nie powoduje utraty gwarancji FrSky na sprzęt, jednak jest wykonywane na wyłączne ryzyko i odpowiedzialność użytkownika.

Forum 77Hobby
 

Warsztat FrSky 77Hobby
 

 


Strona główna Wróć do kategorii Warsztat FrSky
© 2015-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone przez 77Group Kowalski Szeląg S.J.
Używamy plików cookies, aby nasz serwis działał lepiej. Dowiedz się więcej na stronie Informacje o cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu