PolskiAngielski
Schowek (0) Zaloguj się Załóż konto
77hobby
wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Warsztat FrSky » Czym jest OpenTX?

Kontakt

Promocje

RunCam HD

RunCam HD275,00 zł199,00 zł

RunCam SkyPlus

RunCam SkyPlus172,00 zł99,00 zł

RunCam Swift

RunCam Swift169,00 zł99,00 zł

RunCam OWL Plus

RunCam OWL Plus206,00 zł169,00 zł

RunCam Split Mini

RunCam Split Mini359,00 zł289,00 zł

XLPower 550

XLPower 550 - zestaw z łopatami1 899,00 zł1 510,00 zł

XLPower Protos 380

Protos 380799,00 zł650,00 zł

Spirit Systems - Spirit 2

Spirit 2849,00 zł815,00 zł

Polecamy

1234

Czym jest OpenTX?

Data dodania: 02-02-2018

OpenTX jest oprogramowaniem systemowym aparatur RC, umożliwiającym praktycznie nieograniczone możliwości konfigurowania modeli. Jest to otwarty projekt społecznościowy, co oznacza, że za OpenTX nie stoi żadna duża (ani nawet niewielka) firma. OpenTX jest pisany i rozwijany przez pasjonatów programistów-modelarzy z całego świata. OpenTX jest dostępny dla wszystkich, bez żadnych opłat (także kody źródłowe).OpenTX pracuje na różnych platformach sprzętowych, nie tylko na aparaturach FrSky. Faktem jest jednak, że aparatury FrSky zostały od podstaw zaprojektowane tak, aby „z pudełka” obsługiwać wszystkie funkcje OpenTX. Aparatury FrSky Taranis i Horus w pełni obsługują wszystkie funkcje OpenTX. Wspierają telemetrię, alarmy wibracyjne, komunikaty głosowe i wiele więcej (np. Horus X12S wyposażony jest z moduł GPS, czujniki położenia, bezprzewodowe łącze trenera – to wszystko również jest obsługiwane przez OpenTX). FrSky współpracuje z twórcami OpenTX, można zatem spodziewać się, że przyszłe produkty Frsky będą również zintegrowane z OpenTX.

System FrSky (aparatury, odbiorniki, czujniki telemetryczne i akcesoria) jest znany ze swojej niezawodności, dalekiego zasięgu, obsługi telemetrii oraz jakości, w niezwykle przystępnych cenach. System FrSky i OpenTX tworzą razem zgrany duet, który idealnie ze sobą współdziała, prosto „z pudełka”, bez żadnych przeróbek typu "zrób to sam".

OpenTX działa i konfiguruje się tak samo na Taranisie Q X7, X9D Plus, nadajnikach Horus, ale także na innych platformach sprzętowych obsługiwanych przez OpenTX (oczywiście w ramach możliwości danej platformy sprzętowej, głównie rozdzielczości i ilości odcieni szarości / kolorów wyświetlacza).

Poniżej ten sam ekran konfiguracyjny (mikser) na wyświetlany na ekranie różnych aparatur oraz w programie OpenTX Companion:

Czym jest OpenTX rys. 1

Pliki konfiguracji modeli w OpenTX można przenosić między różnymi modelami aparatur: np. model stworzony dla Taranisa X9D może być bardzo łatwo przeniesiony do Horusa X12S, prawie bez żadnych poprawek.

Integralną częścią OpenTX jest OpenTX Companion – oprogramowanie działające na komputerze osobistym, pracującym pod Microsoft Windows, Apple Mac OS X czy Linuksem. OpenTX Companion służy do konfigurowania parametrów radia oraz modeli, do wykonywania kopii zapasowych oraz do uaktualniania wersji oprogramowania systemowego OpenTX w aparaturze RC.

Częścią OpenTX Companion jest także symulator, dzięki któremu można sprawdzić działanie konfiguracji modelu. Symulator wyposażony jest w wirtualne drążki, przełączniki, potencjometry, ekran radia, monitor kanałów wyjściowych, czujników telemetrycznych, podgląd zmiennych i przełączników logicznych, potrafi odczytywać komunikaty głosowe, etc. Jest jak prawdziwe radio, które symuluje. Pracując z OpenTX Companion można w wygodny sposób – na dużym ekranie komputera – skonfigurować model oraz sprawdzić jego działanie, jeszcze przed wgraniem konfiguracji do aparatury.

Czym jest OpenTX rys. 2

Otwartość OpenTX widać także w jego filozofii działania. Zamknięte, firmowe systemy tradycyjnie bazują na ograniczonej liście predefiniowanych zestawów możliwych konfiguracji modeli, np. model samolotu o tradycyjnym układzie usterzenia, z ogonem w układzie V, etc. W nowoczesnych aparaturach takich predefiniowanych zestawów jest wiele, ale zwykle są to jednak zamknięte, ograniczone systemy, pozwalające na konfigurację tylko takich modeli, które przewidział producent. Konfiguracja modelu w takich systemach polega na próbie dopasowania posiadanego modelu, do jednego z pre-definiowanych schematów, dostępnych w oprogramowaniu radia. Czasem trzeba pomyśleć jeszcze wcześniej, już na etapie projektowania modelu, czy daną konfiguracją modelu uda się zrealizować w oprogramowaniu radia.

OpenTX działa inaczej

Filozofia działania OpenTX polega na myśleniu odwrotnym do tego znanego z zamkniętych systemów. Nie wybieramy predefiniowanej konfiguracji pasującej do modelu, który chcemy skonfigurować. Zamiast tego myślimy o powierzchniach sterowych modelu (mówiąc bardziej ogólnie: o kanałach wyjściowych odbiornika) i o tym, w jaki sposób mają się one zachowywać, w zależności od akcji podejmowanych na drążkach i przełącznikach (znowu mówiąc bardziej ogólnie: na wejściach OpenTX).

Wejściem w OpenTX może być nie tylko drążek sterujący, przełącznik czy potencjometr aparatury. Wejściem może być także inny kanał, dane z czujnika telemetrycznego, poziom odbieranego sygnału, czy wreszcie przełącznik logiczny, na którym można wykonywać skomplikowane operacje logiczne i arytmetyczne. Przy pomocy miksera – będącego niejako sercem OpenTX – możemy dowolnie uzależniać działanie kanałów wyjściowych od zachowana jednego lub wielu wejść.

Dzięki takiej architekturze bez problemu skonfigurujemy np. poziom czułości reakcji powierzchni sterowych w zależności od prędkości modelu w powietrzu (dane o prędkości uzyskiwane poprzez telemetrię np. z czujnika FrSky ASS-70 – małe wychylenia przy wysokiej prędkości w powietrzu i duże wychylenia, jeśli model leci wolno). Oczywiście równie łatwo skonfigurujemy kompensację steru wysokości po opuszczeniu klap, czy lekkie wychylenia steru kierunku powiązane z lotkami.

Przy pomocy przełączników logicznych i opóźnień mamy natomiast możliwość skonfigurowania skomplikowanego i nietypowego modelu – np. pionowzlotu, który zmienia kierunek ciągu silników po starcie, wciąga podwozie i zamyka klapy podwozia do lotu. Mikser OpenTX, w połączeniu z jego przełącznikami logicznymi, w takiej konfiguracji staje się zaawansowanym sekwenserem.

Dosyć popularnym rozwiązaniem jest też wysyłanie informacji zwrotnej o poziomie sygnału odbiornika (RSSI) z powrotem do modelu jako wartość jednego z kanałów wyjściowych, co jest potem odczytywane przez kontroler lotu lub OSD (np. wyświetlanie parametrów lotu w torze wideo kamery zamontowanej w modelu).

W OpenTX nie ma czegoś takiego jak domyślna kolejność kanałów, co jest standardem we wielu firmowych systemach. W OpenTX kolejność kanałów może być ustalona dowolnie, oddzielnie dla każdego modelu, tak jak jest to wymagane lub po prostu w danej sytuacji wygodne.

OpenTX działa wewnętrznie jako oprogramowanie 32-kanałowe. Aparatury FrSky standardowo mogą wysyłać do 16 kanałów (w trybie D16), lub nawet wszystkie 32, przy pomocy dodatkowego modułu nadawczego, zamontowanego w gnieździe rozszerzeń.

Bardzo skomplikowane modele lub niestandardowe funkcjonalności można obsługiwać za pomocą prostego języka skryptowego, tzw. skryptów LUA. Skrypty LUA stanowią w praktyce rozszerzenie OpenTX – jeśli czegoś nie można zrobić bezpośrednio w OpenTX (mało prawdopodobne), można to zrobić za pomocą skryptów LUA. Służą one także do definiowania własnych ekranów telemetrii, konfigurowania kontrolerów lotu, OSD, lub zaawansowanych odbiorników, np. z wbudowaną stabilizacją lotu. W takiej roli skryptu LUA służą do wygodnej zmiany parametrów pracy innych urządzeń z poziomu aparatury, bez konieczności przyłączania ich do komputera.

W OpenTX przełączniki, potencjometry, trymery, czy nawet drążki aparatury nie mają na sztywno przypisanych funkcji. W zamkniętych systemach większość przełączników ma na sztywno przypisane funkcje – np. tzw. „dual-rate”, czy aktywację funkcji trenera. W OpenTX każdy drążek, przełącznik, potencjometr – nawet trym – może pełnić dowolną funkcję, tak jak chce użytkownik.

Biorąc to wszystko pod uwagę, OpenTX pracujący na platformie FrSky otwiera niesamowite możliwości konfigurowania i sterowania modelami, w praktyce ograniczone jedynie potrzebami i wyobraźnią modelarza.

Główne cechy OpenTX na platformie FrSky

 • 60 modeli (plus praktycznie nieograniczona ilość na karcie SD)
 • obsługa 32 kanałów
 • obsługa karty SD (konfiguracja model, logi, pliki dźwiękowe, obrazki modeli, etc.)
 • zaawansowana telemetria i logowanie parametrów
 • komunikaty głosowe
 • alerty wibracyjne
 • 3 niezależne zegary pracujące w różnych trybach
 • 9 trybów pracy (domyślny + 8 trybów użytkownika)
 • 32 miksery
 • 32 krzywe, każda od 3 do 17 punktów
 • 64 przełączniki logiczne
 • 64 funkcje specjalne
 • zaawansowany mikser z pełną dowolnością miksowania kanałów wejściowych i wyjściowych
 • zaawansowane funkcjonalności (krzywe, przesunięcia, wyzwalacze, opóźnienia, określenie czasu wykonania danej akcji, wagi, multipleksowanie, możliwość wykonywania skryptów LUA, i wiele więcej)

Wersje OpenTX

OpenTX, jak każde oprogramowanie, rozwijane jest w kolejnych wersjach, podzielonych w serie. Aktualnie dostępne serie OpenTX to 2.0, 2.1 oraz 2.2.

Można jeszcze usłyszeć o wersji EU i międzynarodowej, często w połączeniu z wersjami EU-LBT modułów nadawczych i odbiorników FrSky. Nie ma to jednak bezpośredniego związku z wersjami OpenTX. Kwestie OpenTX EU oraz firmware FrSky EU-LBT wyjaśniamy szczegółowo w innym artykule Warsztatu FrSkyFirmware nadajników i odbiorników FrSky – Kompendium.

W OpenTX wersji 2.1 nastąpiła istotna zmiana dotycząca obsługi telemetrii. Wprowadzono obsługę wykrywania czujników telemetrycznych (w OpenTX 2.0 były one zdefiniowane na stałe), co umożliwia jeszcze bardziej dowolne konfigurowanie modeli, podłączanie wielu takich samych czujników, oraz tworzenie czujników wirtualnych (obliczanych na podstawie czujników fizycznych). Przykładową konfigurację telemetrii w OpenTX 2.1 (i nowszych) opisaliśmy w artykule Telemetria OpenTX 2.1 i nowszych.

Seria OpenTX 2.2 powstała głównie z powodu wprowadzenia aparatur FrSky Horus, które nie były wspierane w serii 2.1. Funkcjonalnie seria 2.2 nie różni się znacząco od wersji 2.1 (przynajmniej w obecnej fazie rozwoju).

Dokumentacja i wsparcie

Pełna dokumentacja OpenTX dostępna jest na stronie projektu, także w wersji polskiej, choć polska wersja dokumentacji nie jest najnowsza. Nie stanowi to jednak większego problemu, gdyż zasady działania i wygląd ekranów konfiguracyjnych nie zmieniły się znacząco (z wyjątkiem obsługi telemetrii, patrz niżej).

Także w naszym Warsztacie FrSky znajduje się wiele informacji o OpenTX, opisanych w dość obszernych artykułach. Bardziej kompaktowe porady umieszczamy w FrSky FAQ, dostępnym na Forum 77Hobby.

W Internecie dostępnych jest bardzo wiele artykułów i materiałów o OpenTX. Wsparcia można także szukać na rozmaitych forach, gdzie bardzo wielu modelarzy używa OpenTX i chętnie dzieli się swoim doświadczeniem. Praktycznie nieskończonym źródłem wiedzy o OpenTX jest YouTube.

Wszystkich zapraszamy na nasze Forum, a naszych Klientów do specjalnie dedykowanego działu Wsparcia Technicznego, gdzie zespół techniczny 77Hobby osobiście i priorytetowo odpowiada na pytania.

Najważniejsze linki

Czy OpenTX jest dla mnie?

OpenTX jest dla każdego, kto zechce poświęcić nieco czasu na jego naukę. Nie należy się jednak obawiać – materiałów do nauki jest sporo, dokumentacja jest dobrej jakości, wszystko jest łatwo dostępne.

Wsparcia można szukać na różnych forach, także na naszym Forum, dedykowanym właśnie OpenTX i FrSky.

Dzięki symulatorowi dostępnemu w OpenTX Companion, można w łatwy sposób sprawdzać działanie różnych funkcji i konfiguracji OpenTX. Znacznie ułatwia to zapoznanie się z nowym systemem.

OpenTX może na początku wydawać się nieco skomplikowany, szczególnie dla modelarzy mających lata doświadczeń z aparaturami zamkniętych systemów. Jednak po zmianie sposobu myślenia, na zgodny z filozofią OpenTX, wszystko staje się jasne i logiczne – do tego stopnia, że trudno wyobrazić sobie powrót do firmowych, zamkniętych systemów.

OpenTX nie polecalibyśmy jedynie osobom, które kompletnie nie potrafią i nie chcą mieć do czynienia ze skomputeryzowanym systemem, wymagającym jednak nieco nauki na początku przygody.

Reasumując – zdecydowanie polecamy OpenTX jako platformę do konfigurowania modeli. Bez żadnych ograniczeń, ani firmowych, zamkniętych schematów. Najlepszą platformą sprzętową dla OpenTX są i będą aparatury FrSky, ale nawet tutaj widoczna jest otwartość i wolność jaką daje OpenTX - niekoniecznie musi to być sprzęt FrSky (OpenTX wspiera nawet platformy typu "zrób to sam", płyty oparte na ARM Cortex M3 oraz ATmega 2560 – szczegóły na stronach projektu OpenTX).

77Hobby – FrSky Premier Dealer

Jeśli zdecydujesz się na platformę FrSky, zapraszamy do zakupu w 77Hobby.

77Hobby – jako jedna z nielicznych firm, w skali całego globu – posiada najwyższy status autoryzacji: FrSky Premier Dealer. Naszym Klientom zapewniamy 2-letni serwis gwarancyjny, serwis pogwarancyjny, wsparcie techniczne, korzystne ceny i dostawę z polskiego magazynu następnego dnia roboczego.

Forum 77Hobby
 

Warsztat FrSky 77Hobby
 

 


Strona główna Wróć do kategorii Warsztat FrSky
© 2015-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone przez 77Group Kowalski Szeląg S.J.
Używamy plików cookies, aby nasz serwis działał lepiej. Dowiedz się więcej na stronie Informacje o cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu

PRZERWA URLOPOWA: 8-19 SIERPNIA

Ostatnie zamówienia przed urlopem będą realizowane w piątek 5. sierpnia. Zamówienia złożone w trakcie urlopu będą realizowane od poniedziałku 22. sierpnia. Do tego terminu możemy także z opóźnieniem odpowiadać na zapytania mailowe oraz w sposób ograniczony na telefony.

Przepraszamy za utrudnienia i pozdrawiamy – 77Hobby